W ostatnim czasie dużą popularnością cieszył się temat dotyczący budowania zapachu na skórze. W internecie można było natknąć się na wiele poradników i filmików tłumaczących, w jaki sposób budować zapach, a tym samym utrzymać go na cały dzień. Szybko jednak obalono efektywność tej metody, zwracając uwagę przede wszystkim na fakt, że całą tajemnicę najczęściej stanowią dobrze dobrane perfumy. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy budowanie zapachu faktycznie może przynosić długotrwały efekt, czy jest to jedynie mit i marketingowy chwyt, zachęcający do zakupu większej ilości kosmetyków.

Budowanie zapachu: czym jest?

Budowanie zapachu na skórze to szereg czynności odnoszących się do warstwowego nakładania produktów kosmetycznych o takim samym lub podobnym zapachu. Takie działanie ma na celu uzyskanie pięknego i unikalnego aromatu skóry, który będą Budowanie zapachu na skórze: czy faktycznie przynosi długotrwały efekt?odczuwać wszystkie znajdujące się w naszym otoczeniu osoby. Nietrudno zaprzeczyć, że ładny zapach wywiera spore wrażenie, a może nawet sprawiać, iż kształtujemy lepsze zdanie o danym człowieku. Każdy z nas chce prezentować się świeżo, pachnieć czekoladą, wanilią czy kwiatami, ponieważ zdecydowanie dodaje to pewności siebie. Z tego też względu temat budowania zapachu osiągnął tak duże zainteresowanie. Nie zawsze jesteśmy w stanie uzyskać naprawdę intensywną woń, a nawet jeśli, szybko się ona ulatnia. Zamiast przyjemnego zapachu możemy wówczas odczuwać własny pot. W ostatnim czasie znaleziono kilka sposobów na to, aby ładny zapach mógł utrzymywać się na naszej skórze znacznie dłużej niż pierwsze 20 minut po aplikacji perfum.

Budowanie zapachu jest skutecznie: fakt czy mit?

Z jednej strony nauka potwierdza, że nawilżona skóra sprzyja lepszemu pochłanianiu zapachów i ich utrzymywaniu, lecz z drugiej efektywność budowania zapachu może zależeć od indywidualnych cech, takich jak pH skóry. Metoda ta bywa skuteczna, jednak nie jest uniwersalna i nie sprawdzi się u każdego z nas. Niektóre połączenia zapachowe mogą też być odmienne od naszych oczekiwań, a nawet przytłaczające. Budowanie zapachu często wymaga czasu, eksperymentów i inwestycji w różne produkty kosmetyczne, co nie do końca świadczy o praktyczności czy opłacalności. Zakupy nie kończą się jedynie na doborze dobrych perfum, ale obejmują także żele pod prysznic, balsamy do ciała, antyperspiranty oraz szampony do włosów Dużym wyzwaniem może okazać się znalezienie takich produktów, które faktycznie uwalniają intensywny aromat i są do siebie zbliżone zapachem. Nie ma przecież najmniejszego sensu inwestować w drogie perfumy waniliowe, jeśli cała reszta charakteryzuje się np. zapachem liliowym. Efekty budowania zapachu będą zależeć od wielu czynników. Nawet z pełnym wyposażeniem produktów kosmetycznych z górnej półki możemy nie być w stanie cieszyć się przyjemnym zapachem.

Dobrej jakości perfumy, czyli podstawa zapachu

Największą rolę w kwestii budowania zapachu odgrywają oczywiście perfumy. To one zwieńczają nasze codzienne przygotowania do pracy, szkoły czy na uczelnię. Perfumy są ostatnim krokiem pielęgnacyjnym, którego celem jest zachowanie przyjemnego zapachu na cały dzień. Często jednak okazuje się, że perfumy nie są tak trwałe, jakbyśmy tego oczekiwali. Wówczas odnosimy wrażenie, iż zanim dojedziemy na miejsce pracy, cała piękna woń znika po drodze. Dlatego też istotny jest zakup dobrej jakości produktów zapachowych. Niestety tańsze alternatywy mogą nie być satysfakcjonujące, a tym samym niezdolne do dłuższego utrzymywania się na naszej skórze. Kluczem jest również to, aby wybierać perfumy “z ogonem”, czyli takie, które pozostawiają w powietrzu przyjemną woń. Z pewnością kojarzymy chociaż jedną sytuację, kiedy przechodzimy obok przypadkowej osoby i czujemy jej wyjątkowy zapach. Perfumy “z ogonem” wyróżniają się intensywniejszym aromatem, który z początku może być przytłaczający, ale z czasem “rozlewa się” po ciele, pozostając na skórze przez resztę dnia. Nie bez znaczenia pozostaje to, w jakich miejscach aplikujemy zapach. Perfumy najlepiej są wyczuwalne tam, gdzie nasze ciało wydziela ciepło. Dlatego też ich aplikację zaleca się na karku (nie bezpośrednio na szyi), obszarze za uchem, wewnętrznej stronie nadgarstków, dekolcie czy nawet w zgięciu łokci lub kolan. W tych miejscach wyczuwalny jest również nasz puls – krew przepływająca blisko powierzchni skóry sprawia, że jest ona cieplejsza, a zapach kosmetyków utrzymuje się dłużej. Pamiętajmy także o tym, iż woda toaletowa oraz mgiełki zapachowe nie są tym samym co perfumy. Posiadają znacznie niższe stężenie olejków eterycznych, a więc są tańsze i mniej skuteczne.

Na czym też nie należy oszczędzać? Na wygodnym materacu przeznaczonym do zdrowego snu! Dobrej jakości podłoże otrzymasz na stronie: abcsnu.pl/17-wyroby-medyczne oraz w sklepach stacjonarnych w Mysłowice.

Warstwowanie produktów: jak dobrać odpowiednie kosmetyki?

Budowanie zapachu rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania skóry. Niestety często jest ono pomijane i z tego też powodu możemy nie osiągać satysfakcjonującego dla nas rezultatu. Przygotowanie skóry ma spore znaczenie, ponieważ wiąże się z jej właściwym oczyszczeniem i nawilżeniem, a należy wiedzieć, że lepiej odżywiony naskórek potrafi dłużej trzymać zapach. Na tym pierwszym etapie warto skorzystać z bezwonnych balsamów lub olejków, które nie zaburzą nut pozostałych kosmetyków. Jeśli poranek zaczynamy od prysznica, należy sięgnąć po żele i mydła już o wybranym przez nas zapachu. Kluczem jest stworzenie bazy zapachowej, w której wszystkie produkty będą kojarzyły się z aromatem np. wanilii. Po oczyszczeniu skóry aplikujemy zatem odpowiedni balsam, nie pomijając żadnej części ciała. Nawilżyć należy zarówno ramiona, jak i nogi czy dłonie. Pamiętajmy także o sprawdzonym antyperspirancie, który blokuje wydzielanie potu. Ten produkt nie musi posiadać konkretnego zapachu, gdyż najważniejsze jest to, aby był skuteczny. Zapewnienie przyjemnego aromatu jest raczej zadaniem dezodorantu. Warto wybrać dezodorant z tej samej linii co perfumy czy żel pod prysznic – taki zabieg powinien wzmocnić końcowy efekt. Dopiero na koniec rutyny pielęgnacyjnej aplikujemy wodę perfumowaną. Istotne jest przy tym to, aby nie rozcierać zapachu, gdyż takie działanie może zmienić jego strukturę. Oprócz tych podstawowych zasad budowania zapachu niektórzy stawiają na odpowiednie produkty do pielęgnacji i stylizacji włosów. Wówczas przyjemną woń emituje nie tylko skóra, ale także fryzura.

Czy warto stosować technikę budowania zapachu?

Sukces w budowaniu zapachu tkwi w umiejętnym doborze produktów i zrozumieniu własnych potrzeb swojej skóry. Nie jest to metoda, która działa równie skutecznie u każdego z nas. Wiele osób podkreśla, że dodatkowo jest ona nieopłacalna, a nawet przyczynia się do napędzania problemu konsumpcjonizmu. Stosowanie tak dużej ilości kosmetyków na raz z pewnością nie jest tanie, a ostatecznie może okazać się, iż przynosi marne efekty. To, czy warto stosować tę technikę, zależy już od nas samych, Warto samodzielnie poeksperymentować z produktami zapachowymi, ale wciąż pamiętając o zachowaniu pewnego umiaru.

Budowanie zapachu z jednej strony prezentuje się jako skuteczna metoda, a z drugiej może być jedynie chwytem marketingowym i kwestią pogłębiającą konsumpcjonizm społeczeństwa. Znajdą się tutaj zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy, dlatego trudno jednoznacznie wskazać, czy budowanie zapachu przynosi długotrwałe efekty na naszej skórze.

Przeczytaj także: Co oznacza sen o wodzie?