W dzisiejszym świecie, który zdominowany jest przez nowoczesne technologie, Internet jest postrzegany jako wręcz coś, bez czego nie można żyć. Dlatego też po wielu latach od jego wynalezienia, powstało pojęcie detoksu internetowego, którego zadaniem jest powrót do rzeczywistości i codzienności – pracy, obowiązków w domu i samego siebie. Ludzie decydują się na taki detoks z naprawdę różnych powodów, o których dowiesz się poniżej! W tym artykule dowiesz się również, czym dokładnie jest detoks od internetu oraz dlaczego może on nie działać. Jeśli jesteś ciekawy tych tematów, to serdecznie zapraszamy do lektury dalszej części naszego artykułu!

Czym jest detoks od Internetu?

Detoks od Internetu można określić jako świadome i czasowe ograniczenie lub krótszą albo dłuższą przerwę od korzystania z różnych form aplikacji czy kont na mediach społecznościowych, do których używania jest potrzebne połączenie internetowe. Celem przejścia detoksu od Internetu jest zazwyczaj zmniejszenie wpływu cyfrowego świata na nasze codzienne życie oraz chęć poprawy swojego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Poniżej przedstawimy kilka głównych cech detoksu od Internetu:

  • Dlaczego detoks od Internetu może nie działać?ograniczenie czasu online – osoba, która decyduje się na detoks internetowy, stara się zredukować ilość czasu spędzanego online, a zwłaszcza na mediach społecznościowych czy grach online, które pochłaniają bardzo dużo czasu,
  • przerwa od mediów społecznościowych – nie od dziś wiadomo, że media społecznościowe mają swoje zalety, ale również mnóstwo wad. Detoks od Internetu, a w tym od mediów społecznościowych może pomóc zminimalizować porównywanie się do innych osób, presję społeczną oraz negatywny wpływ informacji, która płyną z Internetu,
  • ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych – osoba decydująca się na detoks może również chcieć ograniczyć korzystanie z komputera, laptopa, tabletu czy smartfona. Dla niektórych jest to bardzo istotne zwłaszcza przed snem, aby móc poprawić jakość swojego snu,
  • skupienie się na życiu offline – detoks od Internetu cechuje się również tym, że człowiek nareszcie może skupić się na swoim życiu prywatnym i na samym sobie. Możesz czytać książki, spacerować, spotykać się z przyjaciółmi czy rozwijać swoje pasje i zainteresowania – możliwości jest naprawdę wiele,
  • odpoczynek od informacji – obecne czasy sprawiają, że jesteśmy wręcz bombardowani wszelkimi informacjami, które w większości są nam niepotrzebne. Dlatego też detoks od Internetu charakteryzuje się tym, że te liczne informacje przestaną Cię interesować, ponieważ nie będziesz miał do nich dostępu.

Oczywiście detoks od Internetu nie oznacza całkowitego i zupełnego zrezygnowania z korzystania z tej technologii. Jest to po prostu zrozumienie, że prawdziwe życie odbywa się poza siecią i warto skupić się właśnie na nim.

W jakich momentach warto zrobić sobie detoks od Internetu?

W życiu każdego człowieka pojawiają się takie momenty, kiedy warto zrobić detoks od Internetu. Pierwszym z nich jest czas intensywnego stresu związanego z naszym życiem zawodowym, szkolnym lub osobistym. Wtedy przerwa od Internetu może pomóc w zmniejszeniu tego obciążenia psychicznego i poprawić nasze ogólne samopoczucie. Drugi moment, kiedy detoks od Internetu jest wskazany, to pojawiające się problemy ze snem. Jeśli wcześniej nie miałeś problemów z zasypianiem, a teraz nie dość, że co najmniej godzinę kręcisz się w łóżku, zanim Twój organizm odpuści, to jeszcze w nocy budzisz się co najmniej kilka razy, to znak, że musisz coś z tym zrobić. Niekorzystanie z Internetu przed udaniem się do krainy Morfeusza może znacznie pomóc w poprawie Twojego snu! Jeśli chcesz zmienić na lepsze swoje nawyki zdrowotne, to również koniecznie pamiętaj o przerwie w używaniu sieci, co zwiększy Twoją aktywność fizyczną, zaczniesz zdrowo jeść oraz będziesz mieć więcej czasu na odpoczynek. Jeszcze innymi momentami, kiedy warto zrobić sobie detoks od Internetu, są problemy z koncentracją i produktywnością. Nadmierne rozproszenie uwagi przez Internet może właśnie do tego doprowadzić. Ograniczenie używania sieci może pomóc w przywróceniu skupienia i efektywności pracy, co jest bardzo ważne dla każdego z nas. Wiele osób przez to, jak wiele czasu spędza w Internecie, zaniedbuje swoje realne relacje. Dlatego tutaj również świetnym rozwiązaniem będzie detoks! Niektórzy czują się również przeładowani różnymi informacjami, które często są fake newsami lub zupełnie nam niepotrzebnymi wiadomościami. Jeśli więc czujesz się przytłoczony ich nadmiarem, to detoks może pomóc Ci się oderwać od tych niepotrzebnych informacji. Naszą ostatnią przyczyną, która może Cię zmotywować do ograniczenia dostępu do sieci, może być chęć samorozwoju. Jeśli chcesz bardziej skupić się na swoich pasjach i zainteresowaniach oraz regularnie rozwijać hobby, to uwierz nam, że przerwa od Internetu z całą pewnością dobrze Ci zrobi!

Dlatego detoks od Internetu może nie działać?

Detoks od Internetu, czyli przerwa od korzystania z różnych platform online, może nie działać z kilku powodów. Pierwszym z nich jest brak konkretnego celu. Jeśli nie określiłeś go wcześniej, to może być Ci bardzo trudno utrzymać motywację. Możesz również bardzo szybko zrezygnować z detoksu od Internetu, jeśli nie znajdziesz alternatywnych zajęć. Pamiętaj, że ta przerwa nie może również być zbyt radykalna, ponieważ całkowite odcięcie od Internetu, może sprawić, że szybko powrócisz do swoich poprzednich nawyków. Dla wielu osób Internet pełni rolę ucieczki przed stresem czy trudnościami życiowymi. Jeśli nie nauczysz się radzić sobie z emocjami w inny sposób, detoks może być tylko krótkotrwałym rozwiązaniem.

Detoks od Internetu, aby był skuteczny, powinien być dobrze przemyślany, wspierany konkretnymi celami i poprzedzony świadomością własnych nawyków online. Wprowadzanie zdrowszych nawyków cyfrowych może być bardziej efektywne niż całkowite wyeliminowanie Internetu z życia, co z kolei jest szokiem dla człowieka, który codziennie z niego korzystał. Pamiętaj również o swoim zdrowiu, w tym śnie, który musi być optymalny, abyś na co dzień dobrze funkcjonował. Świetnej jakości materac znajdziesz tutaj abcsnu.pl. ABCsnu to producent wielu doskonałych łóżek, poduszek, kołder czy pościeli, ale przede wszystkim materaców. Jeśli jednak chcesz go kupić w sklepie stacjonarnym, to koniecznie wybierz się do jednego z kilku takich miejsc, znajdujących się w mieście Mysłowice.

Przeczytaj także: Rodzaje łóżek i ich charakterystyka.