W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia staje się coraz szybsze, a ludzie zmagają się z ograniczonym czasem na gotowanie zdrowych posiłków, diety pudełkowe zyskują coraz większą popularność. Dieta pudełkowa to rodzaj programu żywieniowego, w którym posiłki są przygotowywane przez specjalistów żywieniowych i dostarczane bezpośrednio do domu klienta. Jednakże, mimo rosnącej popularności, istnieją zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania oraz pojawia się wiele wątpliwości dotyczących tego, czy dieta pudełkowa jest faktycznie zdrowa i opłacalna. W tym artykule odpowiemy sobie na to pytanie!

Dieta pudełkowa, czyli niesamowita wygoda

Jedną z głównych zalet diety pudełkowej jest po prostu wygoda. To rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy spędzać niezliczonych godzin w kuchni czy nawet chodzić na zakupy spożywcze. Codziennie kurier dostarcza nam gotowe posiłki, dzięki czemu oszczędzamy czas i nie musimy zastanawiać się nad tym, co zjemy danego dnia. To ogromne udogodnienie Poza tym posiłki są zapakowane oddzielnie w taki sposób, który pozwala je łatwo przenosić ze sobą, np. do pracy czy szkoły. Są także odpowiednio zaznaczone z podziałem na śniadanie, obiad i kolację. Dieta pudełkowa jest także wygodna dla osób, które chcą schudnąć lub przytyć czy pozostać na stałej kaloryczności. Nie muszą one zatem obliczać swojego zapotrzebowania kalorycznego. Wystarczy wykupić konkretną dietę ustaloną na konkretną kaloryczność.

Dieta pudełkowa jest nieopłacalna

Popularność diety pudełkowej - czy jest ona dobrym rozwiązaniem?Niestety trudno zaprzeczyć, że dieta pudełkowa ma więcej wad niż zalet. Choć jest bardzo wygodna, to jednak nie jest w ogóle opłacalna. Jest ona dość kosztowna w porównaniu do samodzielnego przygotowywania posiłków. Standardowa dieta pudełkowa kosztuje zwykle 50 zł na dzień za zestaw o najniższej kaloryczności, czyli znacznie więcej niż wysokość naszego budżetu na wyżywienie jednego dnia. W skali tygodnia wynosi więc to minimum 350 zł, a w miesiącu jest to łączny wydatek w wysokości 1400 zł. Oczywiście są osoby, które mogą sobie pozwolić na tego rodzaju rozwiązanie, gdyż nadal jest ono wygodne, jednak warto mieć świadomość tego, z jakimi kosztami się ono wiąże, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Brak indywidualnego podejścia

Jedną z wad diety pudełkowej jest też niestety brak indywidualnego podejścia. Diety pudełkowe oferują bowiem gotowe jadłospisy, które nie są układane pod osobiste potrzeby danego klienta. W związku z tym mamy do wyboru zazwyczaj kilka wariantów kalorycznych oraz rodzaje diet, np. wegetariańska czy bezglutenowa. Nie do końca natomiast wiemy, jakie konkretne posiłki będą znajdowały się w wybranej przez nas diecie. Jest to więc dość ryzykowne, zwłaszcza dla osób, które są wybredne w kwestii jedzenia. Diety pudełkowe nie uwzględniają też alergii pokarmowych, dlatego nie powinny się na nie decydować osoby, które mają alergię np. na orzechy. Posiłki do takich diet są przygotowywane dla ogólnej populacji i nawet wręcz produkowane hurtowne. Nieopłacalne byłoby zatem rozpatrzenie indywidualnych potrzeb klienta, a następnie przygotowanie takiego jadłospisu, który go usatysfakcjonuje. To także bardziej czasochłonny proces. Poza tym należy zwrócić uwagę na to, iż każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze i niedobory żywieniowe. Tutaj znów diety pudełkowe tego nie uwzględniają. Skoro nie mamy wglądu do jadłospisu, to tym bardziej nie możemy zapoznać się ze składem posiłków, a także z dokładnymi gramaturami. Nie mamy więc pewności co do realizacji teoretycznych założeń wybranej przez nas diety. Warto też spojrzeć na to, iż w dłuższej perspektywie czasu dana kaloryczność może nie być adekwatna, zwłaszcza jeśli zależy nam na schudnięciu, a nie widzimy efektów. Często są to więc pieniądze wyrzucone w błoto. Nie dość, że posiłki mogą nam nie smakować, to dodatkowo nie widzimy żadnych rezultatów naszej diety. Zatem brak indywidualnego podejścia jest tutaj dużym problemem.

Mało ekologiczne rozwiązanie

W kontekście diety pudełkowej warto także poruszyć kwestię związaną ze środowiskiem naturalnym. Dlaczego? Ponieważ produkcja diet pudełkowych opiera się na generowaniu i wykorzystywaniu dużych ilości opakowań jednorazowych, najczęściej niestety plastikowych, co przyczynia się do problemu odpadów. Jeżeli więc na dany dzień mamy 5 posiłków, to w skali miesiąca jest to aż 150 plastikowych opakowań. To naprawdę duża liczba, która wcale nie jest korzystna dla środowiska. Lepszym rozwiązaniem są zatem te cateringi dietetyczne, które wprowadziły już alternatywy dla plastikowych pojemników.

Czy dieta pudełkowa jest zdrowa?

Czas odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie – czy dieta pudełkowa jest w ogóle zdrowa? Istnieje bowiem powszechne przekonanie, że diety pudełkowe są zarezerwowane dla osób, które chcą dbać o swoje zdrowie i zwracają uwagę na to, co mają na swoim talerzu. Jak to jednak wygląda w praktyce? W rzeczywistości ciężko niestety stwierdzić, czy diety pudełkowe są zdrowe. Przede wszystkim należy spojrzeć na sam fakt, iż nie są one dostosowane do naszych potrzeb, a zdrowie może być tutaj właśnie odbierane w różnorodny sposób. Każdy organizm ma przecież nieco inne wymagania, których diety pudełkowe po prostu nie uwzględniają. Oczywiście mogą być one zdrowe, lecz ciężko mówić o dobrym zbilansowaniu posiłków, skoro specjaliści żywieniowi nie znają potrzeb klientów. Dlatego też pod tym względem trudno jednoznacznie stwierdzić, czy dieta pudełkowa jest zdrowa.

Jednakże z drugiej strony firmy dokonują wszelkich starań, aby posiłki w dietach pudełkowych uwzględniały wszystkie składniki odżywcze, odpowiednią kaloryczność oraz zawartość witamin i minerałów. Jeżeli więc nie bardzo znamy się na zdrowym odżywieniu, dieta pudełkowa może stanowić dobre rozwiązanie na początek. Zawsze będzie to lepszy wybór niż jedzenie intuicyjne w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bardziej świadomym odżywianiem.

Nie zapominajmy też o treściwym śnie, który ma duży wpływ na nasze zdrowie, Warto więc wyposażyć się w wygodny materac, który zapewnia komfortowy i głęboki wypoczynek. Tutaj: hilding.pl znajduje się wiele doskonałych modeli dla zdrowego snu. Jeśli jednak szukasz materaca w rozmiarze 120×200, znajdziesz go pod tym linkiem: sleepinghouse.pl lub w sklepach w Mysłowicach.

Podsumowując, dieta pudełkowa ma swoje zalety, szczególnie jeśli chodzi o wygodę i kontrolę nad składnikami odżywczymi w posiłkach. Jednakże przed podjęciem decyzji o takiej diecie, warto zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami, kosztami oraz wpływem na środowisko.