W dzisiejszych czasach często zmagamy się z licznymi, dość powszechnymi dolegliwościami. Do nich zalicza się, chociażby ból brzucha, który często wynika z trybu naszego życia. Ciągły stres czy niewłaściwe odżywianie się to zdecydowanie najczęstsze czynniki, które mogą go wywołać. Niestety, pojawia się coraz częściej i to niezależnie od wieku człowieka. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, skąd się bierze?
Jakie dolegliwości najczęściej towarzyszą bólowi brzucha?
Odczuwamy zarówno sam ból brzucha, jak i inne dolegliwości, takie jak twardy brzuch. Są one najczęściej związane bezpośrednio lub pośrednio z przyczyną bólu. Możemy dodatkowo spodziewać się takich objawów, jak:
- zaparcia,
- mdłości,
- wymioty,
- biegunka,
- wzdęcia brzucha,
- zawroty głowy,
- stan podgorączkowy,
- gorączka,
- uczucie pełnego żołądka,
- niezamierzona utrata masy ciała.
Ich występowanie utrudnia, a nawet uniemożliwia prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Kończy się to na spędzaniu wielu godzin w łóżku, na komfortowym podłożu do spania, jakim są materace termoelastyczne. Umożliwiają znalezienie dogodnej pozycji, w której dolegliwości bólowe są mniej nasilone. Ofertę do materacy termoelastycznych znajdziesz tu: https://sleepinghouse.pl/20-materace-termoelastyczne.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha?
Ból brzucha związany jest z naszym stylem życia. Najczęściej ma to związek ze stresującymi sytuacjami w życiu prywatnym lub zawodowym. Oprócz tego siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej może przyczynić się również do problemów z trawieniem i perystaltyką. Oprócz stylu życia, do najczęstszych przyczyny bólu brzucha zalicza się m.in.:
- stan zapalny, w tym wyrostka robaczkowego czy uchyłku jelita grubego,
- niedrożność jelit,
- zatrucie pokarmowe,
- choroby metaboliczne,
- zamknięcie przewodu wyprowadzającego żółć z pęcherzyka żółciowego przez kamień,
- ciąża pozamaciczna,
- powiększenie wątroby lub śledzony,
- zaburzenie ukrwienia,
- zespół jelita drażliwego,
- biegunki lub zaparcia,
- zatrucie,
- alergie pokarmowe,
- endometrioza,
- miesiączka,
- zapalenie jajnika.
Jak opisać lekarzowi ból brzucha?
Zmagając się z bólem brzucha, który nie mija, udajemy się do lekarza. Zanim rozpocznie się diagnostykę, lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentem. Zebrane z wywiadu dane są pomocne w ustaleniu wstępnej przyczyny i dopasowaniu odpowiednich badań. Musimy zatem zdawać sobie sprawę z tego, na czym polega właściwe opisanie bólu. W tym celu należy uwzględnić takie kwestie, jak:
- lokalizacja bólu – stawiamy tutaj na uwzględnienie dwóch parametrów, czyli dół, góra oraz lewo, prawo,
- czas trwania bólu – określany w dniach,
- charakter i intensywność bólu – określany takimi pojęciami, jak ból piekący, gniotący, palący czy dający bolesne uczucie gorąca,
- czynniki łagodzące lub zaostrzające ból – w czasie trwania bólu warto obserwować swoje ciało i stwierdzić, jakie czynniki go łagodzą (np. oddanie stolca) lub zaostrzają (np. pożywienie, leki).
Na czym polega diagnostyka bólu brzucha?
Sporadyczny ból brzucha może wynikać z nawyków żywieniowych lub stylu życia. W przypadku przewlekłego bólu należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Oprócz wywiadu wykonuje on badania podmiotowe, inaczej fizykalne. Opiera się ono na oglądaniu, opukiwaniu, badaniu dotykiem (palpitacji) i osłuchiwania ciała pacjenta w poszukiwaniu objawów chorobowych. Często umożliwiają one ustalenie trafnego rozpoznanie przyczyny, co pozwala na rozpoczęcie właściwego leczenia. Niestety, czasem należy wykonać dodatkowe badania. Polegają one na badaniu laboratoryjnym krwi, moczu czy stolca, a także obrazowym, który opiera się na obejrzeniu narządów wewnętrznych. Pomóc tu może ultrasonografia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Oprócz tego lekarz może skierować nas na badania endoskopowe, pozwalające na ocenie poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego. Może to być panendoskopia, kolonoskopia, endosonografia czy endoskopia kapsułkowa.
Domowe sposoby na ból brzucha
Domowe sposoby na ból brzucha są idealnym rozwiązaniem, gdy dolegliwość ta wynika z trybu życia lub niestrawności. Do sprawdzonych sposobów zaliczyć można napary ziołowe, np. z kopru włoskiego, rumianku czy mięty. Pomocne będzie także picie dużej ilości wody, naparu z imbiru czy soku z aloesu. Nie zapomnijmy także o komfortowych warunkach, jakie mogą zapewnić nam materace ortopedyczne! W przypadku bólu brzucha wynikającego z miesiączkowania sprawdzi się idealne masaż brzucha z zastosowaniem olejków eterycznych, które rozluźniają napięte mięśnie. Pomocne będą także ciepłe okłady na brzuch, jednak nie przesadzajmy tutaj z ich temperaturą!
Bez dwóch zdań ból brzucha to dość powszechna dolegliwość, która może być skutkiem niegroźnych schorzeń, jak i poważnych problemów ze zdrowiem. Znając jego przyczynę, możemy wdrożyć odpowiednie leczenie lub sięgnąć po domowe sposoby.
Przeczytaj także: Wygodne łóżko – postaw na materac 90×200! Oto ranking 9 najlepszych produktów