W ostatnich latach dieta roślinna stała się bardzo popularnym wyborem wielu ludzi na świecie. Nie każdy wie, że wybór tego właśnie sposobu żywienia wpływa bardzo korzystnie zarówno na zdrowie fizycznie, jak i psychiczne. Samopoczucie jest również bardzo istotne w życiu każdego człowieka, dlatego warto zadbać o swoją psychikę. W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy znaczący wzrost liczby osób decydujących się na przekształcenie swojej diety, rezygnując z produktów pochodzenia zwierzęcego na rzecz roślinnych. Warto przyjrzeć się bliżej, dlaczego dieta roślinna cieszy się tak dużym uznaniem i jakie korzyści niesie ze sobą zarówno dla naszego ciała, jak i umysłu. W poniższym artykule dowiesz się, na czym dokładnie polega dieta roślinna i poznasz również wady oraz zalety tego rodzaju żywienia. Jesteś ciekawy? Zapraszamy do dalszej lektury!

Czym jest dieta roślinna?

Dieta roślinna to sposób żywienia, który opiera się na spożywaniu wyłącznie lub głównie produktów pochodzenia roślinnego. Oznacza to, że osoby stosujące dietę roślinną eliminują z jadłospisu wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak: mięso, ryby, nabiał, jaja, miód. W zamian za to dieta opiera się na spożywaniu roślin, takich jak: owoce, warzywa, ziarna, orzechy, nasiona, strączki, oleje roślinne.

Istnieje kilka różnych odmian diety roślinnej, w tym:

  • wegańska – wyklucza wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, zarówno mięso, jak i produkty mleczne czy jaja.
  • wegetariańska – pozwala na spożywanie niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak nabiał i jaja, ale wyklucza mięso.
  • laktoowowegetariańska – zakłada spożywanie warzyw, owoców, roślin strączkowych, orzechów, produktów zbożowych, kasz makaronów, olejów roślinnych, jaj i przetworów mlecznych. Eliminuje zaś wszystkie rodzaje mięsa.

Dieta roślinna opiera się na jedzeniu pokarmów wysokiej jakości odżywczej, bogatych w błonnik, witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Zwykle jest niskokaloryczna, co może pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała. Warto podkreślić, że dieta roślinna może być bardzo różnorodna i kreatywna. Osoby stosujące ją często eksperymentują z różnymi przepisami, aby cieszyć się różnorodnością smaków i korzyściami zdrowotnymi płynącymi z tego rodzaju żywienia. Dodatkowo wiele firm oferuje również produkty wegetariańskie lub wegańskie, które mają imitować te standardowe. W supermarketach możesz znaleźć wegańskie kotlety do burgerów, wegetariańską wędlinę czy parówki, a nawet wegańskie słodycze! Z tych produktów możesz zrobić naprawdę ciekawe dania, a co ciekawe – coraz więcej osób, które wcale nie są na diecie wegetariańskiej lub roślinnej, również chętnie kupuje i je zamienniki standardowych półproduktów.

Korzyści diety roślinnej dla zdrowia fizycznego

Dieta roślinna i jej korzyści dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego1. Obniżenie ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe

Dieta roślinna jest szczególnie uboga w tłuszcze nasycone i cholesterol, co pomaga w obniżeniu poziomu złego cholesterolu we krwi. To z kolei redukuje ryzyko chorób serca i udarów.

2. Kontrola wagi ciała

Dieta roślinna jest zazwyczaj uboższa kalorycznie niż dieta mięsna, dlatego spożywanie większej ilości warzyw, owoców i roślin strączkowych może pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała lub nawet redukcji nadwagi.

3. Poprawa trawienia

Dieta bogata w błonnik roślinny wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, zapobiegając zaparciom i innym problemom z przewodem pokarmowym. Osoby, które przechodzą na dietę roślinną, bardzo często zauważają, że mają mniej wzdęty brzuch i brak problemów z wypróżnianiem się.

4. Więcej składników odżywczych

Produkty roślinne są źródłem wielu witamin oraz minerałów. Dieta roślinna dostarcza organizmowi te składniki w obfitej ilości, co ma ogromnie pozytywne znaczenie dla zdrowia.

Korzyści diety roślinnej dla zdrowia psychicznego

1. Poprawa samopoczucia

Osoby stosujące dietę roślinną często zgłaszają wyższy poziom energii i lepsze samopoczucie. To może być związane z lepszym trawieniem, ale również z poczuciem dbania o zdrowie i środowisko.

2. Świadomość ekologiczna

Wybór diety roślinnej jest często związany z większą świadomością ekologiczną. Dla wielu osób dbanie o środowisko naturalne i unikanie przemysłowego wykorzystywania zwierząt ma bardzo pozytywny wpływ na ich stan psychiczny. Niektóre osoby uważają, że wykorzystywanie zwierząt w celu ich spożycia, jest niemoralne, dlatego z tego rezygnują.

Warto zaznaczyć, że dieta roślinna może być odpowiednia dla ludzi w każdym wieku, a korzyści zdrowotne można czerpać zarówno na krótką, jak i długą metę. Jednak zanim zdecydujesz się na tę dietę, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że spełnia ona Twoje indywidualne potrzeby żywieniowe. Pamiętaj, że dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego, bardzo ważny jest również odpoczynek. Dobrej jakości sen zapewnić Ci może Hilding Fiord, czyli materac wykonany z różnych pianek. Dodatkowo jest to produkt ekologiczny, więc kupując go, możesz jeszcze bardziej zadbać o środowisko. Więcej o nim i innych materacach marki Hilding dowiesz się, klikając w ten link: https://hilding.pl/. Serdecznie zapraszamy!