W dobie mediów społecznościowych codziennie zmagamy się z presją wywołaną przedstawianiem perfekcyjnej sylwetki i obrazu człowieka. Aby więc pozbyć się dokuczliwego uczucia nacisku, większość z nas dąży do ideału. Pracujemy więc nie tylko nad fizycznym aspektem naszego wyglądu, ale także psychicznym. Chcemy być perfekcyjni pod każdym względem. Obsesyjnie szukamy doskonałości we wszystkim, co robimy. Czy jednak takie podejście jest dobre? Okazuje się bowiem, że mimo wszystko nie da się być perfekcyjnym. Dążenie do ideału może nawet stanowić często przeszkodę na drodze do sukcesu i satysfakcji życiowej. Dlaczego tak się dzieje? Dowiesz się tego w tym artykule!
Czym jest perfekcjonizm?
Nasze rozważania w tym artykule warto zacząć od tego, czym w ogóle jest perfekcjonizm i kiedy faktycznie nasze starania stają się obsesyjne. Perfekcjonizm to cecha charakteru, która sprawia, że czujemy potrzebę wykonywania wszystkiego idealnie. Zawsze staramy się dać z siebie sto procent i osiągać najwyższe wyniki. Chcemy sprostać naszym wysokim oczekiwaniom, więc nigdy nie poprzestajemy na minimum. Nie zadowalają nas standardowe wyniki, gdyż mamy poczucie, że możemy dać z siebie więcej. Często też ostrzegamy świat w skrajny sposób – albo osiągamy sukcesy, albo zaliczamy kompletną porażkę. Problem może stanowić tutaj niskie poczucie własnej wartości. Skoro nie czujemy się wystarczająco dobrze, cały czas próbujemy udowodnić swoją wartość. Nawet jeśli nasze osiągnięcia są dostatecznie wysokie, nie potrafimy tego zauważyć. Buduje się w nas obsesja, odczuwamy presję wywoływaną przez resztę społeczeństwa. W każdej sytuacji staramy się wypaść perfekcyjnie, aby nie stać się obiektem szyderstw i śmiechu.
Perfekcja jest względna
Przede wszystkim warto zauważyć, że perfekcjonizm jest pojęciem bardzo względnym. Choć internet nierzadko kreuje wizerunek idealnej osoby, wszystko tak naprawdę zależy od naszej własnej perspektywy. Możemy zgadzać się z tym, co widzimy w mediach społecznościowych lub też nie. Możemy też wzorować się na osobach z naszego otoczenia, które w naszym odczuciu są “idealne”. Dlatego tak naprawdę nie da się być perfekcyjnym. Dla każdego ta cecha oznacza zupełnie coś innego. Nawet jeśli z całych sił będziesz próbował być idealny, inni mogą uznać Twoje wysiłki za przeciętne. W związku z tym dążenie do perfekcji może prowadzić do ciągłego niezadowolenia, ponieważ standardy te mogą być nieosiągalne lub niezrozumiałe dla innych. Kwestia ta jest bardzo subiektywna, a naszą perspektywę budują własne doświadczenia, wartości i oczekiwania.
Perfekcja blokuje postęp
Wydawać by się mogło, że dążenie do perfekcji to dążenie do postępu i samorozwoju. Nic bardziej mylnego. Dążenie do perfekcji może być paraliżujące i obsesyjne, przez co nie jesteśmy w stanie zauważyć, co tak naprawdę jest dla nas dobre i co faktycznie pozwala nam osiągać sukcesy. Perfekcjoniści często spędzają wiele czasu, analizując i doskonaląc szczegóły zamiast skupić się na właściwym wykonaniu zadania. W rezultacie postęp jest utrudniony, a projekty mogą być opóźnione lub nigdy nie zostać zrealizowane. Perfekcja nas zaślepia i nie zwracamy uwagi na to, co faktycznie istotne i ważne nie tylko w pracy, ale ogólnie w życiu.
Perfekcjonizm prowadzi do stresu i niezadowolenia
Nieustanne dążenie do perfekcji jest wywołane presją, a ta może wiązać się z odczuwaniem stresu i niezadowolenia ze swojej osoby. Działa to również w druga stronę. Jeśli staramy się być perfekcyjni, możemy odczuwać stres związany z tym, czy faktycznie dobrze wypadamy, a jeśli nie jesteśmy w stanie spełnić swoich wygórowanych oczekiwań, dopada nas niezadowolenie i frustracja. Ciągle obwiniamy się za swoje niedoskonałości i porażki, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. W dłuższej perspektywie perfekcjonizm może nawet przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe czy wypalenie zawodowe. Dlatego też nie da się być perfekcyjnym, gdyż zawsze będziemy myśleć o swoim braku perfekcyjności. Czy to się ze sobą nie przeczy?
W niwelowaniu stresu może jednak pomóc zdrowy sen. Koniecznie zaopatrz się w wygodny materac, który zapewni Ci komfort podczas wypoczynku. Być może pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/109-materace-80×200 znajdziesz dla siebie idealny model.
Perfekcja ogranicza kreatywność
Paradoksalnie perfekcjonizm może hamować naszą kreatywność. W jaki sposób? Wyszukując idealnych rozwiązań, często bowiem ograniczamy się do znanych i sprawdzonych ścieżek, unikając eksperymentowania i innowacji. Jeśli chcemy dobrze wypaść i osiągać doskonałe wyniki, raczej nie decydujemy się na ryzyko. Oznacza to jednak, że nie możemy być perfekcyjni, skoro boimy się zmian i możliwości popełnienia błędów. Bycie perfekcyjnym oznaczałoby wówczas, że czegokolwiek nie zrobimy, nie obawiamy się porażki. Tak rzeczywistość jednak niestety nie wygląda.
Perfekcja to nieosiągalny cel
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, łatwo stwierdzić, że perfekcja to po prostu nieosiągalny cel. W dążeniu do ideału, zawsze będziemy popełniać błędy, które przeczą się z definicją perfekcjonizmu. Poza tym zawsze będzie istniało coś, co można poprawić, udoskonalić lub zmienić. Dlatego też, jeśli będziemy zawsze dążyć do perfekcji, ryzykujemy utratę perspektywy i zaniedbanie wartości tego, co już osiągnęliśmy. Ideał, nawet w subiektywnym znaczeniu, nigdy nie będzie dla nas realny i wykonalny.
W podsumowaniu, dążenie do perfekcji, choć może wydawać się godne pochwały, może prowadzić do wielu negatywnych skutków. Ważne jest, abyśmy nauczyli się akceptować nasze niedoskonałości i doceniali nasze osiągnięcia, nawet jeśli nie są one idealne. Osiąganie doskonałości jest utopią, natomiast rozwijanie się, uczenie się na błędach i cieszenie się procesem są kluczami do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.
Przeczytaj również: