Ogród jest miejscem wypoczynku, relaksu i pozytywnej energii. To tam możemy podziwiać piękno przyrody, słuchać śpiewu ptaków i oddychać świeżym powietrzem. Ale jak stworzyć idealny ogród, w którym będziemy czuć się naprawdę dobrze i który będzie także się pięknie prezentował? W tym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć ogród marzeń!

Rozpocznij od planowania

Zanim przejdziesz do aranżacji swojego ogrodu, najpierw powinieneś pomyśleć, co w ogóle chcesz osiągnąć. Pamiętaj, że dobry plan to klucz do sukcesu. Przede wszystkim zastanów się, czy Twój ogród ma stanowić przestrzeń do relaksu, miejsce do uprawy roślin i warzyw czy może kombinację tych dwóch rzeczy. Pod uwagę powinieneś także wziąć wielkość dostępnego obszaru. Duży ogród nie jest trudny w aranżacji, ponieważ bez problemu można w nim wydzielić przestrzenie, które będą służyły określonym celom. Z kolei zagospodarowanie małego ogrodu stanowi niestety twardszy orzech do zgryzienia. W nim poszczególne przestrzenie mogą się przenikać, współistnieć ze sobą i niekoniecznie współgrać. Dlatego też mały ogród musi być bardzo dobrze przemyślany i zaplanowany. Warto wiedzieć, że nie wszystkie rośliny mogą rosnąć obok siebie, a połączenie uprawy z miejscem do relaksu nie zawsze da taki rezultat, jakiego byśmy oczekiwali. Niezależnie jednak od wielkości dostępnej przestrzeni sporządzenie dobrego planu to podstawa! Dzięki niemu będziemy posiadali pewną wizualizację tego, co chcemy osiągnąć, oraz wiedzieli, za co zabrać się w pierwszej kolejności.

Jak stworzyć idealny ogród? Oto kilka cennych porad!Utwórz strefy

Podczas procesu planowania warto już na samym początku przemyśleć to, w jaki sposób chcemy zarządzić naszą przestrzenią. W szczególności powinniśmy zastanowić się nad rozmieszczeniem poszczególnych stref, takich jak strefa relaksu, strefa zabawy i strefa uprawy. Jest to tym bardziej istotne w przypadku małego ogrodu – organizacja przestrzeni sprawi, że będzie on bardziej funkcjonalny, nawet jeśli zamierzamy w nim połączyć wszystkie możliwe strefy. Trudno jednak zaprzeczyć, że przestrzeń to relaksu to najważniejszy element idealnego ogrodu. Jest to aspekt, którego nie powinniśmy pominąć podczas planowania, zwłaszcza jeśli lubimy odpoczynek na świeżym powietrzu. Równie istotna jest także strefa roślin i uprawy. Przecież to właśnie rośliny nadają charakter ogrodowi. Nawet jeśli nie przepadamy za uprawą warzyw i owoców, zasadzenie kilku krzewów czy kwiatów jest kluczowe.

Dobierz odpowiednie rośliny

Idealny ogród koniecznie powinien posiadać rośliny! Nawet jeśli nie mamy do nich ręki i nie lubimy brudzić sobie rąk, tak jak już wyżej o tym wspomniano, zawsze możemy zdecydować się na proste rozwiązania, które również gwarantują świetne efekty. Ważne jest jednak to, aby wybierać rośliny odpowiednie do klimatu oraz predyspozycji gleby. Niektóre z nich potrzebują więcej słońca, zaś inne lepiej rosną w cieniu. Podobnie jest w przypadku ziemi. Zastanów się również nad tym, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na pielęgnację ogrodu i roślin. Jeśli Twój grafik jest zbyt napięty, nie decyduj się na rośliny, które wymagają szczególnej uwagi. Nie zapomnij także o zasianiu trawy. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych możesz natknąć się na różne jej rodzaje. Wybierz taką, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a która posiada intensywny zielony odcień i pięknie wygląda przez cały rok.

Regularna pielęgnacja

Nawet przy mniej wymagających ogrodach regularna pielęgnacja stanowi klucz do pięknego wyglądu. Przecież nawet krzewy czy drzewa domagają się regularnego podcinania. Trawa również powinna być możliwie często koszona i podlewana. Z kolei kwiaty, w szczególności w trakcie lata i wysokich temperatur, wymagają codziennego zaopatrzenia w wodę. Pamiętaj także o stosowaniu się do ich indywidualnych wymogów, aby mogły pozostać zdrowe oraz silne. Usuwaj również chwasty, regularnie nawoź glebę oraz stosuj kompost. Gleba to fundament każdego ogrodu. Odpowiednio zadbana sprawi, że Twoje rośliny także będą cieszyć się pięknym wyglądem oraz zdrowiem.

Aranżacja przestrzeni do odpoczynku

Strefa relaksu to niewątpliwie najważniejsze miejsce w całym ogrodzie. Koniec końców ogród właśnie służy po to, aby móc w nim wypocząć oraz uciec od codziennego zgiełku. Ważne jest zatem to, aby postawić w nim, chociażby ławkę czy hamak. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak komplet mebli ogrodowych, który przyda się również przy okazji przyjmowania gości. Krzesła czy fotele z wygodnymi poduszkami oraz duży stół to tzw. „must-have” idealnego ogrodu. Warto także zaopatrzyć się w leżaki, a nawet rozkładany basen, który będzie umilał wolny czas w trakcie upalnego lata. Trudno też zapomnieć o grillu – większość z nas posiada go na swoim tarasie lub w ogrodzie. Zdecyduj się więc na takie dodatki oraz meble ogrodowe, które będą się doskonale łączyć z otoczeniem i roślinnością.

Z kolei w domu także pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu strefy relaksu i wypoczynku, czyli sypialni. Nie obędzie się ona przede wszystkim bez miękkiego materaca Hilding Safety Smyk, który odpowiada za jakość naszego snu. Na tej stronie: www.hilding.pl znajdziesz wiele świetnych rozwiązań, które zapewnią Ci prawdziwe komfortową sypialnię.

Eksperymentuj

Każdy ogród jest inny i nikt nie powiedział, że nie ma w nim miejsca na odrobinę szaleństwa i eksperymenty. Ogród to żywa przestrzeń, która może się zmieniać, a nawet lubi zmiany. Nie bój się więc eksperymentować z nowymi roślinami czy układem ogrodu. Odkrywaj nowe możliwości i rozwiązania oraz ciesz się każdym sezonem. Ogród może być przecież równie funkcjonalny latem i zimą. Zmiany w przestrzeni nie tylko cieszą oko, ale wprowadzają także nieco świeżości. Eksperymentowanie pozwala cieszyć się naszym ogrodem przez cały czas, a spędzanie w nim czasu staje się prawdziwą przyjemnością.

Podsumowując, stworzenie idealnego ogrodu wymaga przemyślenia, planowania i trochę pracy, ale efekty z pewnością wynagrodzą Ci cały trud. Każdy ogród jest odzwierciedleniem osobowości jego właściciela, więc twórz przestrzeń, która będzie dla Ciebie prawdziwą oazą spokoju i radości.