Komfortowy sen to coś, o czym marzy każdy z nas – nawet jeśli o tym do końca nie wie. W końcu kto nie lubi obudzić się wypoczętym, przeciągnąć się, po czym stwierdzić, że w łóżku jest za dobrze, aby wstać? Zawdzięczamy to jednej z najmniej docenianych cech podłoża, na którym śpimy – twardości materaca. To właśnie od niej zależy, czy będziemy tego dnia wypoczęci, czy może obolali. Dlatego też należy dobrze się zastanowić, jaki materac byłby dla nas odpowiedni. Istnieją wskazówki, które ułatwią nam to zadanie, a piszemy o nich poniżej.

Weź pod uwagę swoją wagę

Podstawową cechą materacy jest ich twardość. Materac, na którym będzie się spało, musi prawidłowo stabilizować kręgosłup oraz nie powodować bólu i dyskomfortu podczas snu – są to jego główne zadania. Dlatego też należy wziąć pod uwagę wagę osoby, która będzie go użytkować. Aby ułatwić kwestię wyboru, wyróżnia się cztery typy twardości materaca.

  • miękki (H1) – przeznaczony dla osób do 60kg,
  • średni (H2) – przeznaczony dla osób od 60kg do 80kg,
  • twardy (H3) – przeznaczony dla osób od 80kg do 100kg,
  • bardzo twardy (H4) – przeznaczony dla osób powyżej 100kg.

Dobranie twardości na podstawie powyższych wytycznych to połowa sukcesu w wyborze odpowiedniego materaca. Jednak należy także zwrócić uwagę na swój wzrost, ponieważ oddziałuje on na to, jak będzie rozkładał się nasz ciężar – inaczej dzieje się to w przypadku osób wysokich i niskich. Ważną kwestią jest również uwzględnienie tego, czy śpimy sami czy z partnerem. W takim przypadku należy zwrócić uwagę, jak bardzo nasze wagi różnią się od siebie i na tej podstawie wybrać np. materac o średniej twardości lub rozważyć kupno dwóch, odpowiednio dostosowanych twardością materacy. Należy jednak pamiętać, że odczuwanie twardości jest dość subiektywne, dlatego niezwykle ważne jest, aby osobiście przetestować materac i na tej podstawie ustalić, na jakim podłożu będzie nam najwygodniej.

Konsekwencje spania na zbyt miękkim/zbyt twardym materacu

Jak wybrać twardość materaca?Czasami zdarzy nam się nie trafić z twardością materaca. Czym może to skutkować? Otóż odpowiedź jest prosta – jeśli niepoprawnie dobierzesz materac do swoich potrzeb i będzie on za miękki, to możesz spodziewać się bólu pleców oraz wszelkiego rodzaju napięć mięśni grzbietu. Z tego wynika, że gdy ciało jest cięższe, niż przewiduje to twardość materaca, może on się za bardzo uginać, co nie dla każdego będzie wygodne, a i mogą również ucierpieć na tym stawy. Jeśli chodzi o wybór zbyt twardego materaca – odczucia mogą być podobne do spania na podłodze. Mięśnie cały czas pracują poprzez napinanie się, przez co rano można odczuwać w dużym stopniu np. boleść karku. Dodatkowo przez nacisk w czasie snu, jaki ciało wywiera na twardy materac pojawia się ucisk na naczyniach krwionośnych, co skutkować może uczucie drętwienia kończyn. Może to być niebezpieczne dla osób, u których występuje problem z prawidłowym krążeniem.

Kieruj się rozsądkiem

A co w przypadku, jeśli waga i upodobania co do twardości nie idą w parze? W końcu każdy z nas ma indywidualne preferencje odnośnie tego stopnia w materacu. Tak naprawdę waga powinna być tylko wskazówką w kwestii prawidłowego wyboru, ale w dużej mierze na uwadze powinniśmy mieć to, na jakiej twardości lubimy zasypiać. Podczas wyboru w sklepie warto również zrobić “test płaskiej ręki”. Polega on na tym, że kładziemy się na materacu i wkładamy płaską dłoń między lędźwie, a powierzchnię, na której leżymy. Jeśli czuć dużo miejsca, to materac jest za twardy, a jeśli nie można włożyć swobodnie ręki – za miękki.

Dobry zakup to taki, z którego będziemy zadowoleni, nie rezygnując z preferowanych twardości oraz ulubionych pozycji do snu. Zapamiętaj tylko jedno:

  • śpiąc na brzuchu unikaj zbyt miękkich materacy – zapobiegnie to wyginaniu się kręgosłupa
  • śpiąc na plecach unikaj zbyt twardych materacy – zapobiegnie to wyginaniu się ramion, bioder oraz kręgosłupa
  • śpiąc na boku unikaj zbyt miękkich materacy – zapobiegnie to napięciom barków oraz ramion

Przy wyborze twardości materaca nie ma tak naprawdę jednej, konkretnej zasady – powinniśmy kierować się wagą, ale także i mieć na uwadze to, jak lubimy spać oraz indywidualne preferencje odnośnie twardości. Dopiero wtedy zakup będzie udany, a my wypoczęci.