W końcu nadszedł czas, kiedy to dziecko zmienia się w nastolatka, a jego obowiązki, jak i potrzeby rosną. Młody człowiek stale się uczy, realizuje swoje pasje i udziela towarzysko. Tak naprawdę rzadko kiedy ma okazję odpocząć – najczęściej zdarza się to dopiero, kiedy musi iść spać. Jak więc zadbać o najwyższy komfort jego snu, aby rano budził się gotowy do stawiania czoła nowym wyzwaniom? Podpowiadamy, jak wybrać materac dla nastolatka!

Na co warto zwrócić uwagę wybierając materac młodzieżowy?

Materac dla nastolatka to bardzo ważna rzecz. Młodzi ludzie szybko rosną, rozwijają się oraz zdobywają wiedzę, a ich tryb życia jest w dużej mierze siedzący. Nauka w szkole, odrabianie lekcji, niezapowiedziane kartkówki czy sprawdziany – wszystko to sprawia, że nasze dziecko jest narażone na duży stres. Potrzebują one odpowiedniego miejsca, gdzie będą mogły się zrelaksować, odpocząć i nabrać sił na kolejny dzień pełen wyzwań. Aby nastolatek mógł się odpowiednio wyspać, należy więc dobrać taki materac, który będzie odpowiadał jego potrzebom. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę twardość danego modelu, aby mógł prawidłowo podpierać rozwijający się jeszcze kręgosłup. Dodatkowo, jak wiadomo, łóżko często służy nie tylko do snu, ale także do nauki czy relaksu, dlatego też materac w dużej mierze powinien być odporny na odkształcenia i wzmożoną eksploatację. Co więcej, istotna jest także możliwość i łatwość w utrzymaniu czystości – im częściej użytkowany materac, tym większe ryzyko, że pokrowiec będzie wymagał prania. Warto mieć na uwadze także to, aby materac był antyalergiczny, gdyż w dzisiejszych czasach wszelkiego rodzaju alergie są bardzo częstą dolegliwością.

Skutki źle dobranego materaca dla nastolatka

Jaki materac dla nastolatka?Źle dobrany materac niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. Podstawową jest fakt, że dziecko po prostu się nie wysypia, a co za tym idzie – jest bardziej zdekoncentrowane. Obniża się jego skupienie oraz zdolności poznawcze, a w rezultacie ma gorsze wyniki w nauce. Takie coś może skutkować siedzeniem po nocach i uczeniem się, a przez to jeszcze gorszymi ocenami. Dodatkowo spanie na nieodpowiednim materacu może powodować wady postawy, które bardzo łatwo wytworzyć w czasie szybkiego wzrostu dziecka. Jest to o tyle ważne, ponieważ może rzutować na jego przyszłość i związane z tym problemy ze zdrowiem. Reakcją organizmu na materac niezbyt dobrej jakości mogą być także alergie. Pojawiają się one wraz z rozwijającymi się roztoczami oraz warstwami kurzu, jaki zbierają się w ciągu lat we wnętrzu takiego materaca. Są to czynniki alergiotwórcze, dlatego jeśli nastolatek ciągle będzie na nie narażony, to może w końcu nabawić się alergii.

Jaki materac młodzieżowy wybrać?

W trosce o zdrowie nastolatka najlepiej wybrać specjalnie stworzony dla niego materac. Powinien on być antyalergiczny i przede wszystkim dostosowywać się do ciała śpiącej na nim osoby. W czasie wyboru materaca młodzieżowego należy uwzględnić jego wagę, wzrost oraz indywidualne preferencje, aby wybrany model spełniał jak najlepiej swoją funkcję. Dobrym pomysłem będzie rozważenie kupna materaca z bardzo dobrze dopasowującej się do ciała pianki Flexifoam, którą znaleźć można m.in. w modelu Hilding Breakdance. Pianki te posiadają 7 stref twardości, dzięki czemu zapewniają odpowiednie podparcie kręgosłupa na całej jego długości oraz pozwalają mięśniom na pełną regenerację. Ponadto każda ze stron tego modelu ma inną twardość, dzięki czemu, gdy nasza pociecha urośnie lub zmienią się jej preferencje, nie trzeba kupować nowego materaca – wystarczy tylko obrócić go na drugą stronę! Materac został wyposażony również w pokrowiec wykonany z materiału z podniesionej odporności na ścieranie, który chroni materac i jest przystosowany do prania w temperaturze nawet 60 stopni Celsjusza.

Wybór odpowiedniego materaca dla nastolatka jest kluczową kwestią w czasie jego intensywnego rozwoju – nie tylko fizycznego, ale także i umysłowego. Młody człowiek powinien odpowiednio się wyspać, aby móc mieć energię i zapał do nauki i poznawania świata! Możemy mu w tym pomóc dbając o jego sen i wybierając najlepszy z możliwych materacy!