Zdrowy i wartościowy sen to taki, po którym budzimy się wypoczęci, zregenerowani oraz pełni energii do pokonywania wyzwań dnia codziennego. Jeżeli jest inaczej, to warto przyjrzeć się głównemu problemowi – często zdarza się tak, że nie możemy się wyspać, ponieważ dokucza nam ból pleców, kręgosłupa czy karku. Dobrym rozwiązaniem jest wymiana dotychczasowego podłoża, na którym śpimy na takie, które posiada właściwości ortopedyczne.

Główne przyczyny bólu pleców

Przyczyn bólu pleców jest sporo: od genetycznych uwarunkowań poprzez urazy kręgosłupa na przykład po wypadku. Wpływ mają także nawykowe wady postawy z dzieciństwa, brak ruchu i tryb życia, w którym przeważa postawa siedząca, a także nadwaga i otyłość. Ból kręgosłupa może być spowodowany także przez przepuklinę krążka międzykręgowego – potocznie zwaną wypadnięciem dysku – oraz urazami będącymi skutkiem osteoporozy czy też mikrourazami i stanami zapalnymi, które w konsekwencji prowadzą do zmian zwyrodnieniowych. Dolegliwości mogą wynikać także z chorób reumatycznych oraz – z czego nie każdy zdaje sobie sprawę – źle dobranego materaca i poduszki, na których codziennie śpimy.

Materac medyczny, rehabilitacyjny czy ortopedyczny?

Jaki materac, gdy boli kręgosłup?Medyczne, rehabilitacyjne, ortopedyczne – wszystkie te nazwy używane są jako synonimy do materaców, które mają pozytywny wpływ na pozycję snu i podtrzymanie ciała. Aby dany model został zaliczony do tej grupy, musi otrzymać pozytywną opinię certyfikowanych ośrodków. Opinia ta potwierdza spełnienie przez dany materac restrykcyjnych wymogów oraz badań naukowych pod kątem ergonomii, komfortu i higieny. Materace medyczne sprawdzą się jako profilaktyka bólu pleców, ponieważ zapewniają idealne podparcie całego ciała wraz z uwzględnieniem jego autonomicznych i naturalnych krzywizn. Taki jest na przykład model Hilding Makarena, który dopasowuje się do użytkownika, a także nie wywiera zbędnego nacisku, co usprawnia przepływ krwi i zapobiega drętwieniu kończyn. Do materaca medycznego warto dobrać poduszkę ortopedyczną, która świetnie podtrzymuje kark, dzięki czemu nie ma rano uczucia sztywności. Śpiąc na tych produktach na pewno rano wstaniemy wypoczęci i co najważniejsze – bez uciążliwego bólu pleców.

Czym kierować się przy wyborze?

Szukając idealnego materaca jednym z najważniejszych parametrów jest dopasowanie jego twardości do wagi użytkownika. Jeżeli nie możemy zdecydować się na jeden rodzaj, to wybierzmy model, który ma możliwość regulacji twardości, dzięki czemu będziemy mogli przystosować go do swoich zmiennych w czasie potrzeb. Istotne jest także to, aby dany model pasował do wymiarów stelaża łóżka oraz odpowiadał naszemu wzrostowi: przyjmuje się, że materac powinien być o 20 centymetrów dłuższy niż my. Bardzo ważne są także nasze preferencje: to czy czy wygodniej nam na twardym sprężynowym czy miękkim piankowym? A może na średniotwardym hybrydowym? Jeśli już znajdziemy swój typ, zwróćmy uwagę na to, czy posiada atesty i certyfikaty jakości oraz gwarancję, która zapewnia, że dane podłoże będzie nam służyło przez wiele lat nie szkodząc naszemu zdrowiu.

Ból pleców może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Odpowiedni materac będzie niezwykle pomocny w radzeniu sobie z tymi dolegliwościami, a ponadto wspomoże nasz sen, dzięki czemu rano wstaniemy rześcy i wypoczęci. W razie jakichkolwiek pytań, warto zapytać o poradę ekspertów w sklepie lub skorzystać z internetowego czatu, na którym uzyskamy wiele przydatnych informacji dotyczących wyboru idealnego materaca na ból pleców.