Jako przyszli rodzice, już przed przyjściem dziecka na świat, chcemy zapewnić mu wszystko, co najlepsze. Niejednokrotnie przeszukujemy internet, aby dowiedzieć się, w jaki sposób zapewnić maluchowi prawidłowy rozwój. Niewątpliwe sen odgrywa niezwykle istotną rolę w prawidłowym dorastaniu szkraba, a przez pierwsze miesiące życia niemowlę spędza większość czasu w łóżeczku. Z tego względu wybór odpowiedniego materaca dla noworodka jest bardzo ważną kwestią, mającą wpływ na pozytywne rozwijanie funkcji poznawczych. Jak zatem wybrać idealny materacyk dla dziecka?

Materac dla niemowlaka – czym kierować się przy wyborze?

Rozpoczynając poszukiwania odpowiedniego materaca dla swojej pociechy, warto na wstępie ustalić priorytetowe kwestie i odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym nam najbardziej zależy. Z pewnością przyszli rodzice za najważniejsze kryterium przyjmą zdrowie dziecka, a co za tym idzie – prawidłowy rozwój jego kręgosłupa, który kształtuje się już od pierwszych dni życia i ma wpływ na cały aparat ruchu w przyszłości. Należy więc wybrać taki rodzaj materaca, który będzie sprzyjał odpowiedniemu kształtowaniu się postawy u malucha. Warto także postawić na antyalergiczny materac dla noworodka, który znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia u niego alergii – jednak należy podkreślić, iż podatność na alergię jest indywidualną kwestią każdego człowieka i czasem nawet tego typu produkty nie są w stanie zapobiec wystąpieniu reakcji alergicznych, lecz na pewno zminimalizują ryzyko. Kolejnymi aspektami, na które należy zwrócić uwagę są: komfort i wygoda maluszka oraz stabilność i trwałość produktu. Idealny materac zatem powinien posiadać wszystkie te cechy, uwzględniając przede wszystkim aspekty zdrowotne.

Rodzaj materaca – twardy czy miękki?

Jaki materac dla niemowlaka?Jaki materac wybrać – twardy czy miękki? Jest to najczęściej zadawane pytanie przez przyszłych rodziców, które spędza im sen z powiek. Jak się okazuje, odpowiedź na nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Aby ułatwić pozytywne kształtowanie kręgosłupa maluszka, należy postawić na średnio-twardy materacyk, który będzie sprzyjał jego prawidłowemu rozwojowi. Zbyt miękki materac może sprawiać trudności u dziecka przy przekręcaniu główki z boku na bok, a także powodować wzmożone napięcie mięśniowe oraz asymetryczną postawę ciała. Z kolei za twardy materac znacznie ograniczy komfort i wygodę dziecka oraz narazi kręgosłup malucha na zbędne naprężenia. Ponadto materac dla niemowlaka nie powinien dostosowywać się do jego ciała, gdyż w okresie rozwoju kręgosłupa, musi stanowić dla niego odpowiednie podparcie. Należy również zwrócić uwagę na wypełnienie materaca i wybrać takie, które posiada pozytywne opinie. Zalicza się do nich: sprężyny, lateks, piankę poliuretanową oraz piankę wysokoelastyczną, jednakże dla najmłodszych najodpowiedniejszy będzie piankowy oraz lateksowy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ostatnią, lecz równie ważną i fundamentalną kwestią przy doborze materaca, jest bezpieczeństwo. Podstawowa zasada wiąże się z długością materaca, który musi być dłuższy o przynajmniej 20 cm od długości dziecka w celu zapewnienia mu swobody ruchów. Koniecznie wybierz materac, posiadający niezbędne certyfikaty i atesty, z których najważniejsza jest Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka. Świadczy ona o tym, że produkt spełnia wszystkie wymogi higieniczne oraz zapewnia bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania. Warto również zwrócić uwagę na to, czy materac przebadany jest pod kątem obecności metali ciężkich i innych szkodliwych substancji, aby mieć pewność, że produkt jest w pełni bezpieczny dla Twojego malucha.

Wybór odpowiedniego materaca dla niemowlaka stanowi bardzo istotną kwestię. Jednakże ze względu na różnorodność wyboru materacy na rynku, podjęcie samodzielnej decyzji wydaje się niezwykle skomplikowaną rzeczą. Przede wszystkim należy pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój naszych pociech, zatem tymi dwoma, fundamentalnymi kryteriami należy kierować się podczas wyboru idealnego materacyka dla naszego dziecka.