Często nie wiemy, czym różnią się od siebie dostępne na rynku materace. Jeszcze częściej, ze względu na zbyt dużą ilość informacji, decydujemy się na wybór produktu, który po prostu będzie pasował wymiarami do łóżka i będzie w miarę tani. A podłoże do spania to zdecydowanie coś, na czym nie warto oszczędzać! Zastanawiasz się, czym w ogóle różnią się materace piankowe od lateksowych? Który z nich wybrać? Dlaczego w ogóle podłoże do spania ma znaczenie? Jeśli stoisz właśnie przed wyborem odpowiedniego materaca, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Na co zwrócić uwagę w przypadku materacy?

Materac do spania jest zdecydowanie najważniejszym elementem wyposażenia każdej sypialni. To od niego zależy poziom naszego wyspania, a także ogólnego zadowolenia z życia. Jeśli każdy poranek spędzasz na wyliczaniu tego, co boli się po nieprzespanej nocy, to prawie na pewno wina leży po stronie nieodpowiednio dobranego podłoża. Jak właściwie zabrać się do kupna odpowiedniego materaca? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na najważniejsze dane dotyczące przyszłego użytkownika produktu. Podstawą są wiek, waga oraz wzrost. To dzięki tym informacjom możemy wstępnie oszacować, jaka twardość będzie odpowiednia, a następnie przejść do wyboru konkretnego rodzaju. Poza tym należy pamiętać, że nawet wysokiej jakości materac do łóżka nie spełni swojej funkcji, jeśli nie weźmiemy pod uwagę preferencji osoby, która będzie z niego korzystać. Z tego względu, jeśli teoretycznie potrzebujemy twardego podłoża ze względu na wysoką wagę, ale nie do końca jesteśmy do niego przekonani, bo lubimy spać na miękkim łóżku, warto wybrać coś pomiędzy, czyli średnio twardy produkt.

Materace piankowe – dlaczego warto?

Materace piankowe i lateksowe - porównanieNa rynku dostępnych jest wiele rodzajów podłoży do spania. Wśród nich w szczególności wyróżniają się materace piankowe, które od kilku lat podbijają serca wielu osób ze względu na innowacyjne materiały o zupełnie nowej funkcjonalności. Sama kategoria dzieli się na kolejne podkategorie, a w nich między innymi modele wysokoelastyczne oraz termoelastyczne. Te pierwsze cechują się przede wszystkim dużą sprężystością, plastycznością oraz gęstością, dzięki czemu stanowią idealne podparcie dla kręgosłupa. Gwarantują utrzymanie ciała w linii prostej, nie powodując nowych ani nie pogłębiając istniejących wad postawy. Czym natomiast różnią się od nich termoelastyczne materace do łóżka? Tym, że posiadają dokładnie te same zalety, ale z dodatkiem, jakim jest reakcja materiału na temperaturę ciała użytkownika. Tym samym podłoże powoduje wrażenie otulania, dzięki czemu możliwe jest jeszcze dokładniejsze wsparcie dla pleców.

Materace lateksowe – czym różnią się od piankowych?

Materace lateksowe stworzone są z naturalnego materiału, jakim jest mleczko kauczukowe. Są nieco twardsze od podłoży piankowych, a do różnic między nimi należy dopisać jeszcze właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne modeli z lateksu. Te materace do spania to zdecydowanie produkt, który najczęściej można spotkać w sypialni alergików. Co więcej, dzięki swojej twardości przyciągają te osoby, które nie są do końca przekonane do zbyt miękkiego materaca do spania.