Styl życia wpływa na zdrowie — a tym samym na długość zdecydowanie większym stopniu niż genetyka. Zmiana nawyków jest na szczęście na wyciągnięcie ręki! Dzięki dbaniu o sen, dietę i ruch, można znacznie poprawić komfort swojego funkcjonowania i opóźnić proces wykształcania się ewentualnych chorób. Jakie zalecenia znalazłyby się na recepcie na długie życie?
Zdrowy styl życia — profilaktyka chorób
Dzięki sumiennemu stosowaniu się do zasad zdrowego stylu życia można skutecznie zapobiegać wielu chorobom. Zdrowa dieta, która dostarcza organizmowi wszystkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania to podstawa! Niedobory witamin mogą osłabiać funkcjonowanie na różnych płaszczyznach — i to nie tylko tych o charakterze fizycznym! Przykładowo, niedobór witaminy D może negatywnie wpływać na samopoczucie i zwiększać ryzyko zachorowania na depresję. Z kolei dla zachowania prawidłowo funkcjonującego układu ruchu, należy regularnie podejmować aktywność fizyczną.
Zbilansowana dieta — jakie ma znaczenie?
Powszechny dostęp do przetworzonej żywności, częste jedzenie na mieście i nadmiar tłuszczów oraz cukrów to czynniki, które w dzisiejszych czasach wywołały prawdziwą plagę otyłości, nowotworów, udarów, cukrzycy i zawałów. Jakich zaleceń należy przestrzegać, aby spożywane posiłki były pełnowartościowe?
- Regularność w spożywaniu posiłków — najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie 4-5 posiłków każdego dnia;
- Korzystanie z produktów, które zawierają węglowodany złożone, a nie proste;
- Ograniczenie tłuszczów zwierzęcych i zastąpienie ich tymi roślinnymi;
- Zmniejszenie do minimum ilość używanej soli i cukru;
- Odpowiednie nawodnienie organizmu — szacuje się, że należy wypić 2 litry wody każdego dnia.
- Układanie posiłków z myślą o zbalansowaniu poziomu tłuszczów, białek oraz węglowodanów.
Dlaczego warto całkowicie wyeliminować z życia używki?
Stosowanie używek obniża odporność, negatywnie wpływa na pracę serca, układ oddechowy i nerwowy. Najczęstsze nałogi występujące w dzisiejszym społeczeństwie to palenie papierosów, picie alkoholu i przyjmowanie leków bez recepty w nadmiernych ilościach. O tyle, o ile okazyjne wypicie kieliszka wina nie odbije się w dużym stopniu na zdrowiu, o tyle papierosy powinny być wyeliminowane całkowicie! Nie tylko często wywołują nowotwory, ale wiążą się z chorobami układu oddechowego, zwiększają ryzyko powstania nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia, a czasem negatywnie wpływają na płodność. Korzyści płynące z korzystania z używek są zdecydowanie mniejsze niż ryzyko, z jakim się to wiąże! Właśnie dlatego należy zmniejszać częstotliwość korzystania z nich do minimum.
Ruch to zdrowie!
Stałą częścią życia powinien stać się umiarkowany ruch. Nie chodzi tutaj o uprawianie wyczynowego sportu. Wystarczą spacery na świeżym powietrzu czy praca w ogrodzie. Dobrym pomysłem może być też zamiana komunikacji miejskiej na rower. Jest to szczególnie ważne dla wszystkich osób, które wykonują prace biurowe. Na aktywność fizyczną powinny też zwrócić uwagę wszystkie osoby, które zmagają się z wadami postawy. Sen na dobrze dopasowanym materacu wysokiej jakości, takim jak jeden z tych dostępnych na stronie https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200, oraz ruch wzmacniający mięśnie głębokie to podstawowe sposoby na uniknięcie przykrych bólów kręgosłupa w przyszłości.
Ochrona przed słońcem
W Polsce każdego roku kilka tysięcy osób choruje na czerniaka. Jest to bardzo niebezpieczny nowotwór skóry, któremu można zapobiegać właśnie poprzez ochronę przed słońcem. Jakich zasad warto przestrzegać, aby nie zachorować na raka skóry?
- Regularne stosowanie kremu z filtrem przez 365 dni w roku;
- unikanie słońca w godzinach południowych i popołudniowych — szczególnie latem;
- całkowite zrezygnowanie z solarium.
Sprawny mózg — dlaczego warto o niego dbać?
Myśląc o długim życiu, wiele osób pomija kwestie prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jest on jednym z najważniejszych organów w ciele! Kontrolowanie jego stanu i podejmowanie działań wpływających korzystnie na jego zdrowie powinno być priorytetem. Zbilansowana dieta, więzi rodzinne, aktywność fizyczna, nieustanna nauka i pogłębianie swoich pasji — to jedne z podstawowych czynników wpływających na stan umysłu. Dzięki uwzględnianiu ich w swojej codzienności można znacznie obniżyć ryzyko zachorowania m.in. na chorobę Alzheimera czy Parkinsona.
Czy sen ma znaczenie?
Niewysypianie się to poważny problem. Początkowo wywołuje przede wszystkim zaburzenia koncentracji, zaburza nastrój i pogarsza ogólne samopoczucie. Jednak niedobory snu na dłuższą metę mogą spowodować zaburzenia równowagi hormonalnej, a także choroby psychiczne. Bardzo ważne jest więc funkcjonowanie zgodnie z naturalnym rytmem dnia i nocy, a także kontrolowanie higieny snu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie przeczytaj artykuł na stronie https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/216_czy-zdrowy-sen-jest-kluczem-do-dlugiego-zycia-poznaj-jego-niezbedne-elementy.
Istnieje wiele różnych nawyków, które warto wprowadzić do swojej codzienności, aby zapewnić sobie zdrowe życie. Dzięki nim organizm ma szansę prawidłowo funkcjonować, a ryzyko niektórych chorób znacznie się zmniejsza. Dbaj o sen, dietę i aktywność fizyczną, i ciesz się zdrowiem przez wiele lat.