Od dłuższego już czasu odczuwasz ból lub dyskomfort w pewnej części ciała i zastanawiasz się nad wizytą u fizjoterapeuty? Na początek warto jednak wiedzieć, czym w zasadzie taka osoba się zajmuje, a następnie upewnić się, że tego typu wizyta faktycznie jest dla nas wskazana. Z pomocą przychodzi ten artykuł, w którym dowiesz się, kiedy naprawdę warto wybrać się do fizjoterapeuty.

Kim jest fizjoterapeuta i na czym polega jego praca?

Wielu osobom praca fizjoterapeuty kojarzy się wyłącznie z likwidowaniem bólu o podłożu mechanicznym. W rzeczywistości jednak nie zawsze jest tak kolorowo, jakby się mogło wydawać. Fizjoterapeuta nie jest bowiem cudotwórcą i nie zawsze będzie nam w stanie od razu pomóc. Przede wszystkim fizjoterapeuta to osoba, która ukończyła studia medyczne na tym kierunku i która posiada prawo do wykonywania zawodu oraz świadczenia usług medycznych. Dzięki wiedzy nabytej podczas całego toku nauczania jest w stanie przywrócić swojemu pacjentowi utraconą funkcję ruchu lub pomóc w utrzymaniu sprawności. Fizjoterapeuta to także osoba, która może ocenić stan uszkodzenia i dobrać odpowiednie metody leczenia. Najczęściej dotyczą one walki z bólem za pomocą ćwiczeń lub odpowiednich pozycji ułożeniowych. Ponadto fizjoterapeuci często wspomagają proces rehabilitacji.

Rodzaje fizjoterapii

Na początek warto również wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów fizjoterapii. Przede wszystkim jest ona podzielona ze względu na bodźce, jakich dostarcza organizmowi. Wtenczas możemy mówić przykładowo o kinezyterapii, dotyczącej ruchu, czy hydroterapii odnoszącej się do kąpieli leczniczych. Wyróżniamy także terapię manualną, balneoterapię i klimatoterapię. Dobranie odpowiedniego planu leczenia, który uwzględnią jeden z rodzajów fizjoterapii, jest kluczem do powrotu do pełnej sprawności.

Kiedy warto wybrać się do fizjoterapeuty?Jakie schorzenia leczy fizjoterapeuta?

Przed wizytą u fizjoterapeuty warto także znaleźć odpowiedź na pytanie, jakiego typu schorzeniami się on w zasadzie zajmuje. Należy zatem wiedzieć, że fizjoterapia w głównej mierze odnosi się do schorzeń ortopedycznych, takich jak: bóle pleców, zapalenie stawów czy rwa kulszowa. Tego typu urazy są zdecydowanie najczęstszą przyczyną wizyt u fizjoterapeutów. Do tego dochodzą jeszcze schorzenia o podłożu neurologiczny, takie jak: choroba Alzheimera, neuropatia czy porażenie mózgowe. Poza tym fizjoterapeuta może zajmować się jeszcze schorzeniami autoimmunologicznymi czy nawet niektórymi chorobami przewlekłymi.

Kto zatem może udać się do fizjoterapeuty?

Nadszedł najwyższy czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: kto zatem i kiedy może udać się na wizytę do fizjoterapeuty? Zaznajomiliśmy się już bowiem z tym, jak faktycznie wygląda praca fizjoterapeuty i jakimi schorzeniami się on zajmuje. Warto jednak precyzyjniej skonkretyzować powody, dla których powinniśmy wybrać się do tego typu specjalisty. W zasadzie do fizjoterapeuty może udać się każda osoba, która ma problem z narządem ruchu: od bólu, który raptownie i pierwszy raz pojawił się w organizmie, po dolegliwości bólowe, które towarzyszą już od dłuższego czasu. Niestety pacjenci często bagatelizują pierwsze sygnały świadczące o występowaniu danego schorzenia i nie szukają ich przyczyn, przez co z czasem ból może się znacznie nasilać. Odpowiednio szybka reakcja, która wiążę się między innymi z wizytą u specjalisty, pozwoli nam uniknąć doświadczania dalszych oraz wzmożonych dolegliwości bólowych. Do fizjoterapeuty może zatem udać się osoba, która doświadczyła bólu nieznanego jej pochodzenia, który mniej lub bardziej regularnie pojawia się w organizmie. Wizyta jest jak najbardziej wskazana także w przypadku osób mających dłuższe problemy ze stawami, kręgosłupem, odcinkiem lędźwiowym, wzmożonym napięciem mięśniowym itd. Fizjoterapeuta może również pomóc osobom z nieprawidłową postawą ciała czy problemom po porodzie. Świeżo upieczone mamy często sięgają porady specjalisty ze względu na rozstępy mięśni brzucha, nietrzymanie moczu i blizny po cesarskim cięciu. Natomiast jedną z mniej znanych usług świadczonych przez fizjoterapeutę jest wsparcie po skomplikowanych operacjach. Często z ich przyczyny pacjenci są niezdolni do aktywności przez dłuższy czas. Aby zapobiec więc osłabieniu czy nawet zastygnięciu mięśni, fizjoterapeuci przygotowują im specjalny plan ćwiczeń. Warto także wiedzieć, że wizyta u fizjoterapeuty może być świetnym wsparciem w walce z takimi chorobami jak cukrzyca i choroby serca. Odpowiedni proces leczenia jest tak korzystny, że niektórzy pacjenci mogą ograniczyć przyjmowanie lekarstw przepisanych przez lekarzy. Nie sposób jednak wymienić wszystkich powodów, dla których można się udać na wizytę do fizjoterapeuty. Warto jednak upewnić się, że nasze działanie jest faktycznie uzasadnione.

Kiedy warto wybrać się do fizjoterapeuty?

Zgodnie z tym, co szybciej udało nam się ustalić, czas wizyty u fizjoterapeuty jest niezwykle ważny. Ogółem mówiąc — nigdy nie należy zwlekać! Pacjent, odczuwający ból, powinien zgłosić się do gabinetu tak szybko, jak to możliwe. Im szybsza diagnostyka oraz szybciej podjęta rehabilitacja, tym większa możliwość pełnego wyleczenia schorzenia. Powinniśmy zatem regularnie przyglądać się swojemu organizmowi, aby być w stanie jak najszybciej rozpoznać ewentualny problem i go wyeliminować.

Jeśli nie fizjoterapeuta, to co?

Wielu z nas może odczuwać niechęć co do stacjonarnych wizyt u specjalistów. W takim przypadku próbujemy znaleźć rozwiązanie, które umożliwi działanie na własną rękę. Powinniśmy zatem w pierwszej kolejności przyjrzeć się podłożu, na którym przywykliśmy wypoczywać. Nie zawsze jest ono bowiem odpowiednie dla naszych potrzeb. Warto więc zaznajomić się z tą ofertą: http://materac-ortopedyczny.pl//, która proponuje szeroki asortyment wygodnych materacy wspierających zdrowy sen. Pod następującymi linkami: http://www.abcsnu.pl, https://hilding.pl/ także możemy znaleźć odpowiednie produkty, które być może będą w stanie uporać się z naszym problemem, a wizyta u fizjoterapeuty nie będzie już konieczna.

Jak się okazuje, istnieje wiele powodów, dla których możemy skorzystać z usług fizjoterapeuty. Warto jednak pamiętać o tym, aby w przypadku dostrzeżenia problemu działać niezwykle szybko. Wtenczas będziemy mogli w mgnieniu oka uporać się z dokuczliwym schorzeniem.

Materiał partnera abcsnu.pl