Współcześnie pojawia się coraz więcej filmów zawierających elementy fantasy lub science-fiction. Przez to wielu z nas zastanawia się, jak to byłoby żyć w takiej rzeczywistości lub doświadczyć tego rodzaju przygód. Jak się okazuje, jest to możliwe dzięki wirtualnej rzeczywistości. Jedni z nas dokładnie wiedzą, czym ona jest, natomiast inni – nie mają bladego pojęcia. Zatem, na czym polega technologia VR oraz czy służy jedynie w celach rozrywkowych? 

Czym jest virtual reality? 

Coraz popularniejszym tematem staje się virtual reality – po polsku wirtualna rzeczywistość, a w skrócie VR. Stanowi trójwymiarowy obraz rzeczywistości, która została w całości stworzona komputerowo. Może przedstawiać różne przedmioty, obiekty, a nawet całe wydarzenia. Tak naprawdę wszystko zależy od zastosowania oraz koncepcji, gdyż możemy zarówno odzwierciedlić świat realny, jak i stworzyć wymiar fikcyjny, pełny fantastyk. A w jaki sposób działa wirtualna rzeczywistość? Kluczowa jest tutaj fizjonomia człowieka, gdyż twórcy muszą wiedzieć, jakie elementy wprowadzić, aby oszukać nasze zmysły i stworzyć fałszywe doznana. Najpopularniejszym rozwiązaniem są specjalne okulary, które prezentują wybrany obraz na ekranie. Są zabudowane po bokach, abyśmy nie widzieli świata rzeczywistego. Kolejny, ale równie ważnym elementem właściwego działania jest pełna sprawność systemu. Oprogramowanie musi reagować na wszystkie działania użytkownika w trybie natychmiastowym. W ten sposób gwarantuje przyjemne i naturalne doświadczenie. Wdrażane są również technologie dodatkowo wspierające VR, takie jak:

  • słuchawki,
  • specjalne bieżnie,
  • rękawiczki.

Virtual reality, czyli czym jest wirtualna rzeczywistość?Jakie zastosowanie ma wirtualna rzeczywistość? 

Pierwszym i tak naprawdę najbardziej znanym zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości jest rozrywka. Idealnie sprawdzają się w grach wideo, przez co pozwalają nam nie tylko brać w nich udział, ale także praktycznie stać się jego częścią. W ten sposób przyczyniają się do strategicznego myślenia oraz logicznego rozwiązywania czekających na nas zagadek. Często w sposób fizyczny angażują do walki z przedstawionymi tam postaciami. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie virtual reality, gdyż świetnie sprawdza się także w:

  • szkoleniu przyszłych pilotów poprzez realizację skrajnie niebezpiecznych lub niemożliwych do odzwierciedlenia w realu,
  • przeprowadzanie zajęć z chirurgi na studiach medycznych poprzez symulację, co pozwala na zdobycie doświadczenia,
  • zdobywaniu umiejętności miękkich w przypadku liderów i menedżerów poprzez m.in. symulację wystąpień publicznych w wirtualnej auli,
  • zdobywaniu umiejętności twardych i kompetencji zawodowych poprzez symulację hal produkcyjnych,
  • terapii np. dzieci ze spektrum autyzmu, która opiera się na wirtualnej grze, co pozwala na rozwój małego pacjenta pod okiem terapeuty.

VR – zalety

Technologia idzie naprzód, co jednym się podoba, innym nie do końca. W przypadku VR największą zaletą jest wzniesienie rozrywki czy edukacji na zupełnie nowy poziom. Wszystko z uwagi na lepsze przyswajanie informacji, jakie w ten sposób zdobywamy. Do największych zalet wirtualnej rzeczywistości zaliczyć można przede wszystkim:

  • zdobycie nowego doświadczenia, które najczęściej opiera się na przeniesieniu się w miejsce z pozoru niedostępne np. eksploracja kosmosu czy głębiny,
  • nowoczesna prezentacja produktu, która pozwala na umieszczenie klienta w jednym z najlepszych pokoi lub posadzenie go w nowoczesnym samochodzie, gdy, np. nie został jeszcze wyprodukowany,
  • zwiększa zaangażowanie odbiorcy w późniejsze działania, gdyż nie jesteśmy tutaj biernymi obserwatorami, ale bierzemy czynny udział.

VR – wady 

Szerokie zastosowanie wirtualnej rzeczywistości niezaprzeczalnie ma liczne zalety, jednak nie jest pozbawiony wad. Za negatywną stronę VR uważa się:

  • uzależnienie – wielu z nas zachwyt nad tą technologią może doprowadzić do uzależnienia, a nawet zatracenia się w świecie wirtualnym. Odcięcie się od tego wyzwala często napady agresji, wahania nastroju czy depresję,
  • problem w komunikacji interpersonalnej – zatracenie się w świecie cyfrowym często skutkuje odcięciem się od przyjaciół, znajomych czy rodziny. Skutkuje to nie tylko samotnością, ale także brakiem komunikacji,
  • problemy zdrowotne – technologia VR może wywoływać u niektórych chorobę lokomocyjną, a także przyczynia się do bólu i zawrotów głowy.

VR a AR – czym się różnią 

Wiemy już, na czym polega wirtualna rzeczy świętość, jednak jej skrót często jest mylony z AR. Technologia ta to inaczej Augmented Reality, czyli rozszerzona rzeczywistość. Otwiera się na nakładaniu w czasie rzeczywistym elementów i przedmiotów świata wirtualnego na świat widziany przy pomocy kamery. A tym przypadku potrzeby jest smartfon lub tablet, ewentualnie specjalne okulary. AR wykorzystywane są przede wszystkim w e-commerce i polega na pomocy przy wyborze produktów. Jesteśmy w stanie dzięki temu:

  • stworzyć wirtualne przymierzalnie, pozwalające “przymierzy” ubrania, biżuterię czy buty,
  • sprzedawać meble i akcesoria do domu, gdyż możemy sprawdzić, np. jak kołdra całoroczna będzie się prezentować w danej pościeli lub czy komoda będzie pasować do aranżacji,
  • testować kosmetyki przy użyciu specjalnych filtrów, które pozwalają dopasować dany produkt pod kątem konkretnego odcienia lub tego, czy będą pasować do typu urody.

AR to dla wielu z nas rozwiązanie z przyszłości, jednak już niedługo może całkowicie zmienić doświadczenia zakupowe. Co więcej, firmy, które je wprowadzą, z pewnością będą cieszyć się wzrostem lojalności i zaufania swoich klientów.

Wirtualna rzeczywistość ma wiele zwolenników, jak i przeciwników. Wynika to z zagrożeń, jakie generuje, zwłaszcza wśród najmłodszych. Jednak umiejętne wykrywanie tej techniki może przynieść nam zdecydowanie więcej korzyści.

Przeczytaj także: