Znalezienie ukochanej osoby i bycie z nią kojarzy nam się z euforią, szczęściem oraz nieustannym towarzystwem partnera. Jednak, czy we współczesnych związkach zawsze tak jest? Jak się okazuje, coraz częściej pomimo bycia w stałym związku czujemy samotność. Jak ją rozpoznać oraz czy można znów zacząć żyć razem, a nie obok siebie?
Skąd wynika samotność w związku?
Bycie w związku to wspólne mieszkanie, wypady na miasto czy zakupy oraz dzielenie łóżka, które jest wyposażone w materac dwuosobowy. Jednak współczesny tryb życia często przyczynia się do tego, że zaczynamy się od siebie oddalać i mimo bycia w związku, czujemy się samotnie. Jak to możliwe? Do najczęstszych przyczyn zalicza się:
- odmienne oczekiwania w kwestii wyglądu związku i tego, na czym ma polegać,
- zabieganie, czyli szybkie tempo życia, nawał obowiązków zawodowych itp.,
- rozstanie wynikające z wyjazdu partnera w delegacje w celach zarobkowych,
- zmiany w stylu życia, takie jak przyjście na świat dziecka,
- odniesione w przeszłości rany emocjonalne, utrudniające zaufanie i ukrywanie swoich emocji, aby móc się chronić przed zranieniem.
Dlaczego samotność w związku stanowi problem?
Poruszony wyżej kwestia wymaga rozwiązania. Niestety, coraz częściej z tym zwlekamy, mając nadzieję, że zniknie. Jak się okazuje, samotność w związku – i to niezależnie od jego stopnia formalizacji, to poważny problem. Wszystko z uwagi na fakt, iż przyczynia się do:
- niemożności porozumienia między stronami,
- szukania innych osób, do których mogą zwrócić się wielu rozmowy, zrozumienia czy wsparcia,
- odczuwania skrajnych emocji, w tym wrażenia, że jest się mało ważnym, niekochanym czy nawet odrzuconym z uwagi na jakieś wady.
Jak radzić sobie z samotnością związku?
Samotność w związku rzadko kiedy jest świadomym wyborem partnera. Oczywiście, można chcieć pobyć przez chwilę samemu, jednak jeśli uczucie to pojawia się, gdy u boku mamy partnera, to z pewnością coś jest nie tak. Jeśli zdajemy sobie sprawę z wagi problemu, to warto w jakiś sposób uporać się z tym. Dobrym pomysłem będzie:
- wspólne przeglądanie związku i wzajemnych oczekiwań,
- udział we wspólnym projekcie, np. poprzez łączenie swoich zainteresowań lub robienie tego, co naprawdę lubimy razem,
- odnowienie znajomości, gdyż zatracając się w codzienności i pracy, często nie mamy czasu spotkania ze wspólnymi znajomymi,
- ustalenie dnia tylko dla siebie, np. poprzez wyjście na randkę, weekendową wycieczkę czy inne czynności, zamiast nadgodzin w pracy.
Walka z samotnością może przebiegać w nieodpowiedni sposób – ciągłe kłótnie, wpadnięcie w nałóg czy tzw. skok w bok. Jeśli faktycznie się kochamy i pojawia się problem, to warto go po prostu przegadać wspólnie, a być może udać się na terapię dla par.