Higiena jamy ustnej to istotny element dbania o czystość i własne zdrowie. Odgrywa on kluczową rolę nie tylko w kwestii utrzymania zdrowia jamy ustnej, ale także całego organizmu. Niestety jednak wielu z nas nie przykłada większej uwagi do właściwej higieny zębów i buzi, a nawet zdarza się, że nie myje ich przynajmniej dwa razy dziennie. Istnieją też inne aspekty higieny jamy ustnej, o których często zapominamy, a które mają istotny wpływ na nasze zdrowie. Co mamy na myśli?
Czas mycia zębów
Pomińmy już fakt, że zęby najlepiej jest myć po każdym posiłku, ponieważ każdy z nas ma tego świadomość, a to, co my z nią zrobimy, zależy już tylko i wyłącznie od nas. Skupmy się jednak na innym ważnym elemencie, czyli czasie mycia zębów. Przyznajmy to szczerze – mało kto z nas myje zęby przynajmniej dwie minuty, prawda? Tak jednak powinno wyglądać prawidłowe mycie zębów. Zbyt krótki czas uniemożliwia bowiem dokładne wyczyszczenie całej jamy ustnej, w konsekwencji czego mogą rozwijać się bakterie, próchnica, a nawet choroby dziąseł. Często niestety myjemy zęby w pośpiechu, w szczególności rano przed wyjściem do pracy czy szkoły. Starajmy się jednak zmienić nasze nawyki, aby mycie zębów faktycznie trwało przynajmniej dwie minuty – nie jest to przecież długi czas, a może on decydować o naszym zdrowiu.
Nie zapominajmy też o myciu zębów przed snem! Czysta jama ustna może bowiem zwiększyć komfort wypoczynku. Pamiętajmy jednak, że za zdrowy sen w pierwszej kolejności odpowiada dobrze dobrany materac. Wiele doskonałych modeli znajdziesz pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200.
Właściwa technika szczotkowania
Skoro zęby myjemy w pośpiechu, często także podchodzimy do tego z niedbałością. Warto jednak starannie szczotkować uzębienie, aby móc pozbyć się jak najwięcej brudu. Istotna jest również technika szczotkowania, o której wielu z nas nie ma nawet pojęcia. Okazuje się bowiem, że to, jak uczyli nas szczotkować zęby nasi rodzice, jest błędne. Dentyści apelują, że zęby powinno się szczotkować ruchem okrężnym lub obrotowo-wymiatającym. Co to oznacza? Oznacza to, że szorowanie zębów sposobem w przód i w tył jest niepoprawne. Zęby powinniśmy czyścić, kierując się od dziąsła do korony oraz rozpoczynając od zębów tylnych i idąc w kierunku przednich. Jest to jedyna poprawna technika, która pozwala dobrze wyczyścić zęby, ale także dziąsła. Na początku zmiany naszych nawyków, może być ona trudna do przyswojenia, jednakże z czasem stanie się ona dla nas intuicyjna. Pamiętajmy też o tym, aby unikać silnego przyciskania szczoteczki do powierzchni zębów – mocniej nie znaczy lepiej.
Czyszczenie języka
Czyszczenie języka jest równie ważne co czyszczenie zębów. Przecież to właśnie na nim osadza się najwięcej resztek jedzenia i martwych komórek nabłonka. Na języku gromadzi się również wiele bakterii, które mogą prowadzić do nieświeżego oddechu, chorób dziąseł, a także rozwoju próchnicy. Dlatego też nie powinniśmy zapominać o każdorazowym czyszczeniu języka w czasie mycia zębów. Można używać do tego specjalnych szczoteczek do języka lub skrobaczki na odwrotnej stronie głowicy szczoteczki do zębów.
Regularna wymiana szczoteczki do zębów
Wielu z nas zapomina także o regularnej wymianie szczoteczki. Jednakże dlaczego jej wymiana jest tak ważna? Gdyż mokra szczoteczka stanowi doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Poza tym to właśnie na niej osadzają się wszystkie zanieczyszczenia z naszej buzi. Co więcej, trzymana w łazience, w pobliżu toalety, jest narażona na kontakt z bakteriami uwalnianymi podczas spłukiwania wody. Taką właśnie szczoteczką później myjemy swoje zęby, na której powierzchni znajdują się już wszystkie możliwe zanieczyszczenia i to one trafiają bezpośrednio do naszej jamy ustnej. Niezbyt ciekawa perspektywa, prawda? Tak wygląda jednak rzeczywistość, dlatego też powinniśmy jak najczęściej wymieniać swoją szczoteczkę do zębów. Zalecany okres to 3 miesiące, lecz śmiało możemy wymienić wcześniej, jeśli czujemy taką potrzebę.
Używanie nici dentystycznej
Niestety szczoteczka nie zawsze jest w stanie dotrzeć do wszystkich zanieczyszczonych miejsc w naszej jamie ustnej. Dlatego też powstała nić dentystyczna, która sięga do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Pomaga ona usuwać płytkę nazębną oraz resztki pokarmu, zapobiegając wystąpieniu próchnicy, stanów zapalnych czy nieświeżemu oddechowi. Dlatego też starajmy się pamiętać o używaniu nici po każdym myciu zębów.
Płukanie jamy ustnej
Od razu po nitkowaniu często zapominamy także o używaniu płynu do płukania jamy ustnej. Jest to jednak istotny element właściwej higieny, gdyż płyn zawiera składniki pomagające w usuwaniu bakterii pozostałych po szczotkowaniu i nitkowaniu. Płukanie jamy ustnej pozwala również obniżyć poziom kwasów, które powodują często próchnicę. Starajmy się jednak wybierać płukanki bezalkoholowe. Są on łagodniejsze dla błony śluzowej jamy ustnej i nie powodują podrażnień oraz przesuszenia.
Prawidłowy dobór szczoteczki i pasty do zębów
Nie bez znaczenia pozostaje także dobór szczoteczki i pasty do zębów. Odgrywa on kluczową rolę w efektywności higieny jamy ustnej. Przyjmuje się, że szczoteczka powinna być miękka, w szczególności w przypadku występowania krwawiących dziąseł. Twardsze szczoteczki są natomiast przeznaczone do protez. Z kolei dobra pasta do zębów powinna zawierać fluor, który wzmacnia szkliwo zębów oraz chroni przed próchnicą.
Właściwa higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów, ale także szereg innych istotnych czynności. Nie zapominajmy więc o odpowiednim czasie szczotkowania, nitkowaniu, płukaniu, lecz również o regularnej zmianie szczoteczki. Trzymając się powyższych wskazówek, będziemy mogli cieszyć się zdrowym uśmiechem, świeżym oddechem i ogólnie lepszym samopoczuciem.
Przeczytaj także: