Ciche dni określa się jako okres po kłótni, który docelowo ma dać nam czas na poukładanie wszystkich informacji oraz wyciszenie emocji. Niestety wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że milczenie nie sprawi, że problem zniknie. Może tak być na dzień lub dwa, jednak po pewnym czasie wraca do nas z o wiele większą siłą. A jak przełamać ciche dni w związku oraz jakie mogą mieć one konsekwencje?

Jakie skutki mogą mieć ciche dni?

Prędzej czy później każdy związek przeżywa ciche dni. Są one reakcją na konflikt, który powstał najczęściej w wyniku jakiegoś wydarzenia. Warto wiedzieć, że ciche dni mogą mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. A co się do nich zalicza?

Skutki pozytywne

Jaśniejszą stroną cichych dni jest z pewnością fakt, że mamy czas na przemyślenie swoich słów wypowiedzianych w czasie kłótni. Okres ten najczęściej pozwala nam na odpoczynek i relaks, który jest niezwykle potrzeby po wyjątkowo napiętym czasie. Oprócz tego dają możliwość refleksji nad swoim życiem, celami, wartościami czy priorytetami. Jednak przede wszystkim pozwalają na lepszym zrozumieniu relacji, co wiąże z potrzebami swoimi oraz partnera.

Skutki negatywne

Ciche dni zdecydowanie nie są dla każdego. Wprowadzają one do związku poczuciu samotności, które jest niezwykle nieprzyjemne u ekstrawertyków. Poza tym pojawia się nuda i apatia, zwłaszcza kiedy wszystkie nasze ulubione zajęcia przypominają nam o ukochanej osobie. Zdarza się także tak, że zaniedbujemy swoje obowiązki, zarówno zawodowe, jak i domowe, a wszystko to przez myślenie, co można by było zrobić inaczej w czasie kłótni.

Ciche dni w związku - jak je przełamać oraz jakie mogą mieć skutki?Jak przerwać ciche dni?

Zakończenie okresu cichych dni po kłótni z partnerem to nie lada wyzwanie. Wiąże się ono z licznymi emocjami, które unoszą się wokół naszej relacji. Warto zatem położyć się do łóżka, przespać noc w wygodnym łóżku, które jest wyposażeni nie tylko w wysokiej jakości akcesoria sypialniane, ale także dopasowany do nas materac do spania www.sleepinghouse.pl/160-materace-140×190-cm. A po dobrze przespanej nocy, gdy już wszystko ułożymy sobie w głowie i nie będziemy działać pod wpływem emocji, możemy zacząć przerywać ciche dni. A o czym powinniśmy pamiętać?

Po pierwsze – komunikacja

Dobra komunikacja to podstawa każdego związku. Mimo niechęci warto przerwać ciszę i w sposób szczery oraz otwarty porozmawiać o swoim, problemie. Wyrażanie uczuć, obaw czy myśli pozwoli znaleźć satysfakcjonujące nas rozwiązanie.

Po drugie – przepraszam i wybaczenie

Każdy z nas popełnia błędy. Musimy zatem wiedzieć, kiedy należy przeprosić swojego partnera, a kiedy mu wybaczyć. Kwestia ta też jest istotna, gdyż trzymanie urazy nie jest dobre dla związku.

Po trzecie – spędzanie czasu razem

Zakończenie cichych dnie wiąże się ze wspólnym spędzaniem czasu. Idealną propozycją będzie romantyczna kolacja czy wspólna aktywność. Tak naprawdę nieważne co robimy, ważne, że razem!

Po czwarte – wspólne pracowanie nad rozwiązywaniem konfliktów

Rozwiązywanie konfliktów to umiejętność, którą warto rozwijać. Przydaje się w życiu zawodowym oraz osobistym. W tym przypadku warto przemyśleć wspólną strategię, która pomoże rozwiązać konflikt.

Po piąte – skorzystanie z pomocy terapeuty

Czasem konflikt między partnera,i jest na tyle trudny do rozwiązania, że warto rozważyć terapię dla par. Nie jest to nic złego czy strasznego – w końcu terapeuta może pomóc nam w zrozumieniu oraz przezwyciężeniu trudności.

Jak można zadbać o siebie, gdy partner chce kontynuować ciche dni?

Ciche dni wciąż trwają. Ich przedłużenie jako wspólna decyzja lub chęć otrzymania dodatkowego czasu przez partnera wiąże się z pewnego rodzaju osamotnieniem. Na szczęście istnieje wiele rzeczy, które możemy w tym czasie zrobić, a są to m.in.:

  • unikanie izolacji – postarajmy się utrzymać dobre relacje z rodziną czy przyjaciółmi, gdyż pomoże to w przetrwaniu cichych dni lub zmienności nastrojów partnera,
  • zorganizowanie sobie czasu wolnego – mowa tutaj głównie o zajęciu się czymś, co lubimy lub po prostu zadbajmy o siebie poprzez np. domowe spa,
  • ustalenie pewnych granic – ciche dni mogą być formą rozwiązania konfliktu, ale także rodzajem przemocy, dlatego warto zastanowić się nad charakterem swojej relacji.

W każdym związku ciche dni mogą wyglądać inaczej. Tak naprawdę wszystko zależy od charakteru naszej relacji. Podobnie jest ze skutkami czy sposobami na ich przerwanie – są one uzależnione od indywidualnych zachowań każdego partnera.

Przeczytaj także:

  1. Jaką pościel kupić? Czym różnią się rodzaje pościeli i jaką pościel kupimy w Katowicach?
  2. Czym są materace VISCO? Jak dobrać rodzaj i twardość materaca VISCO?
  3. Wpływ urządzeń elektronicznych na sen