Każdy człowiek potrzebuje snu, jednak jego długość w znacznym stopniu zależy od wieku. Małe dzieci intensywnie się rozwijają, z uwagi na co potrzebują go zdecydowanie więcej, niż chociażby osoby starsze. Oznacza to również, że powinniśmy zadbać o komfortowe warunki w sypialni dziecięcej. Obejmują one skomponowanie komfortowego łóżka w pięciu prostych krokach!

Krok pierwszy – materac

Największy wpływ na komfort snu dziecka ma materac do spania. To właśnie on odpowiada za najlepsze wsparcie dopiero co rozwijającego się kręgosłupa. Dzięki temu eliminuje ryzyko kształtowania się wad postawy już w najmłodszych latach. Jednak warto postawić na modele, które dodatkowo wyróżniają się właściwościami antyalergicznymi. Do nich zalicza się materace piankowe i lateksowe. Ich otwartokomórkowa struktura gwarantuje najlepszy przepływ powietrza przez wypełnienie. W ten sposób wewnątrz nie gromadzą się bakterie, roztocza oraz kurz.

Krok drugi – poduszka

Akcesoria sypialniane gwarantujące antyalergiczne warunki snu dziecka!Poduszka do spania pełni niezwykle ważną rolę w stabilizacji górnych partii ciała. Oznacza to, że wspiera głowę, barki i kręgosłup w odcinku szyjnym. Jednak mimo to nie jest zalecana dla dzieci poniżej drugiego roku życia, gdyż znacząco zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej oraz może powodować trudności z oddychaniem. Dla starszych dzieci najlepiej sprawdzą się modele syntetyczne, ponieważ wyróżniają się one właściwościami antyalergicznymi.

Krok trzeci – kołdra

Antyalergiczna kołdra dziecięca to równie ważny element wyposażenia łóżeczka, gdyż odpowiada za przyjemne otulenie w czasie snu – tym samym zwiększając komfort wypoczynku. Jednak odpowiada ona głównie za zagwarantowanie odpowiedniego komfortu termicznego. Podobnie jak w przypadku poduszki, najlepiej sprawdzą się tutaj modele syntetyczne, gdyż nie przyciągają i nie gromadzą one kurzu.

Krok czwarty – pościel

Pościel składa się z poszewki na kołdrę i poduszkę. Ma ona ciągły kontakt ze skórą dziecka, dlatego przy wyborze warto postawić na modele, które są miękkie w dotyku oraz antyalergiczne. Do takich zaliczyć można:

  • pościel lnianą,

  • pościel jedwabną,

  • pościel z mikrofibry.

Krok piąty – topper

Topper na materac to nic innego, jak ochraniacz lub nakładka, którą stosuje się w celu zwiększenia komfortu wypoczynku. Ma ona za zadanie:

  • zwiększyć higieniczność podłoża do spania,

  • zapobiegać zabrudzeniom,

  • poprawić przepływ powietrza.

Z uwagi na to topper, a zwłaszcza wodoodporny, świetnie sprawdzi się w dziecięcym łóżeczku.

Pokój dziecięcy to nie tylko miejsce zabawy, ale także i wypoczynku. Oznacza to, że warto już dziś postawić na odpowiednio skomponowane łóżko, które uwzględnia kilka podstawowych, dopasowanych do dziecka elementów wyposażenia.