Po całym dniu każdy z nas jest zmęczony i marzy tylko o spokojnym odpoczynku i relaksie. Pomóc w tym może odpowiednio urządzona sypialnia, którą można podzielić przede wszystkim na dwie strefy. Pierwsza z nich to strefa relaksacyjna, pozwalająca nam na odprężenie się. Druga natomiast – strefa wypoczynku, odgrywa główną rolę w sypialni. Dlaczego? Otóż jest w stanie zagwarantować nam zdrowy i spokojny wypoczynek, który korzystnie wpływa na zdrowie. 

Czym jest zdrowy sen? 

Sen to nic innego, niż cykliczny dobowo okres regeneracji, w czasie którego następuje zniesienie świadomości oraz bezruch. W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o zdrowym śnie, jednak czym on tak naprawdę jest? Otóż mowa o nim, gdy rano budzimy się wypoczęci, pełni energii oraz w dobrym humorze. Zdrowy sen jest niezwykle ważny, gdyż w znaczący sposób wpływa na funkcjonowanie organizmu. Oznacza to, że korzystnie oddziałuje na:

 • wiele układów, w tym pokarmowy, krwionośny czy nerwowy,
 • pamięć i koncentrację,
 • kondycję fizyczną i umysłową,
 • zdrowy wygląd skóry oraz włosów,
 • odporność, a także procesy metaboliczne.

Nie każdy z nas zdaje sobie również sprawę z tego, że zdrowy sen znacząco zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby serca czy cukrzycę. Co więcej, zmniejsza poziom lęku oraz drażliwość. Wszystko wskazuje na to, że warto dbać o właściwy wypoczynek, jednak jak o niego zadbać?

Jak zadbać o zdrowy sen? 

Zdrowy i spokojny sen - jak wpływa na zdrowie?Nie da się zaprzeczyć, że zdrowy sen w dużym stopniu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Jednak istnieje wiele czynników, które zarówno w pozytywny, jak i negatywny sposób mogą na niego oddziaływać. W tym celu warto zapoznać się z zasadami higieny snu, które stanowią zbiór norm oraz zachowań, których wdrożenie w codzienne życie jest w stanie znacząco poprawić jakość, długość oraz głębokość snu. Uwzględniają one takie kwestie, jak:

 • spożywanie kolacji na trzy godziny przed położeniem się do łóżka,
 • ograniczenie drzemek w ciągu dnia,
 • unikanie spożywania substancji pobudzających (np. kofeiny, nikotyny) w godzinach wieczornych,
 • ustalenie stałej godziny wstawania rano i kładzenia się do łóżka,
 • prawidłowe oświetlenie w sypialni, a także temperaturę czy wilgotność,
 • zrelaksowanie się w godzinach wieczornych,
 • ograniczenie ekspozycji na niebieskie światło na minimum godzinę przed snem,
 • unikanie pracowania w łóżku,
 • dbanie o aktywność fizyczną, ale unikanie intensywnych treningów w godzinach wieczornych.

Najważniejszą zasada higieny snu jest odpowiednio skomponowane łóżko. A z czego powinno się składać?

Materac i stelaż jako baza każdego łóżka

Najważniejszym elementem wyposażenia łóżka jest materac. Jego obecność determinuje zdrowy wypoczynek, a wszystko z uwagi na fakt, iż wyróżnia się on innowacyjną budową oraz wyjątkowymi właściwościami antyalergicznymi. Przekłada się to na właściwe wsparcie ciała użytkownika, a tym samym:

 • redukcję dolegliwości bólowych ze strony pleców,
 • minimalizowanie ryzyka rozwoju schorzeń kręgosłupa,
 • całkowitą regeneracją pod kątem fizycznym i psychicznym.

Bezpośrednio z materacem związane są stelaże, które również stanowią obowiązkowy element każdego łóżka. To właśnie dzięki niemu możemy w znaczący sposób zwiększyć jakość oraz komfort swojego odpoczynku. Co więcej, zarówno modele tradycyjne, jak i regulowane są w stanie znacząco wydłużyć żywotność naszego materaca. W jaki sposób? Otóż umożliwiają lepsze odprowadzanie wilgoci oraz wspomagając cyrkulację powietrza, przez co wewnątrz podłoża do spania nie ma korzystnych warunków do rozwoju bakterii czy roztoczy. W ten sposób korzystanie wpływają na higieniczne i antyalergiczne środowisko snu.

Kołdra i poduszka jako elementy wspierające zdrowy sen

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że również kołdra odpowiada za zdrowy sen. W jaki sposób? Odpowiada ona za komfort termiczny, dzięki czemu w gorące noce nasze ciało nie przegrzewa się, a w chłodne – nie wychładza. Ponadto przyjemnie otula. Jeśli chodzi o poduszkę, to ma ona podobną funkcję, co materac od spania. Wszystko z uwagi na fakt, iż wspiera górne partie ciała, czyli głowę, barki i kręgosłup w odcinku szyjnym. Zarówno kołdra, jak i poduszka to dwa obowiązkowe elementy wyposażenia łóżka, które wraz z materacem i stelażem gwarantują zdrowy sen. Jednak, przy ich wyborze również musimy pamiętać o kilku właściwościach, którymi powinny się przede wszystkim wyróżniać. Do nich zalicza się takie kwestie, jak:

 • możliwość pochłaniania wilgoci oraz jej oddawania,
 • antyalergiczność i higieniczność,
 • możliwość prania w 60°C,
 • zapobiega przegrzewaniu się.

Stawiając na wysokiej jakości kołdry i poduszki pamiętajmy również, aby uwzględnić osobiste potrzeby oraz preferencje. Na współczesnym rynku znajdziemy różnego rodzaju modele, z uwagi na co każdy z nas z pewnością znajdzie idealny dla siebie produkt.

Pościel i prześcieradło jako wykończenie łóżka

Pościel i prześcieradło to dwie kwestie, które odpowiadają za wykończenie łóżka. Wielu z nas uważa je za mniej ważne, niż materac, kołdra czy poduszka, jednak nie można ich pominąć przy komponowaniu komfortowego łóżka. Dlaczego? Jak się okazuje, ich główną funkcją jest zapewnienie higieniczności, gdyż chronią przed zabrudzeniem. Poza tym, przez całą noc mają kontakt z naszą skórą, przez co powinny wyróżniać się wysoką jakością i odpowiednimi parametrami. Wybierając zarówno pościel dopasowaną do kołdry oraz poduszki, jak i prześcieradła z gumką lub bez warto uwzględnić kilka podstawowych kwestii, takich jak:

 • rodzaj materiału, który powinien być przede wszystkim wytrzymały, odporny na ścieranie oraz antyalergiczny,
 • rozmiar, który powinien być dopasowany do kołdry i poduszki w przypadku pościeli i materaca, jeśli chodzi o prześcieradło,
 • kolor i fason, który powinien być dopasowany do aktualnej aranżacji sypialni.

Szacuje się, że każdy z nas przeznacza średnio ⅓ swojego życia na sen, czyli około ośmiu godzin dziennie. Wypoczynek jest ważny, gdyż pozwala nam funkcjonować w ciągu dnia, jednak to od nas zależy, czy będzie zdrowy. Z uwagi na to, warto już dziś wiedzieć, jakie czynniki oddziałują zarówno na jakość, jak i długość naszego snu, a także wprowadzić kilka zasad zwiększających jego komfort w codzienne życie. W końcu możemy osiągnąć o wiele więcej sukcesów, jeśli tylko odpowiednio się wyśpimy!