Na to, jak się wysypiamy, wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest odpowiednia piżama. Oddziałuje na komfort naszego snu zdecydowanie bardziej, niż mogłoby się nam wydawać. Na co zwrócić uwagę przy wyborze piżamy?

Dlaczego odpowiednia piżama jest ważna? 

Piżama to niezwykle istotny element naszego snu. Jest odpowiedzialna za różne rzeczy – musi zagwarantować wygodę i swobodę poruszania się, a do tego zapewnić nam odpowiedni komfort termiczny. Ważne, by piżama była dobrana do naszej skóry i nie powodowała żadnych podrażnień.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaką piżamę wybrać?Wybierając piżamę, warto mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze, przyjrzyjmy się temu, z czego wykonana jest dana piżama. Najlepszy materiał do snu powinien być naturalny i delikatny, a do tego cechować się dobrą przewiewnością. Unikajmy sztucznych zamienników, ponieważ mogą one przyczynić się do irytacji skóry i powstania alergii.

Niech nie umknie nam też krój piżamy. Zbyt przylegające, niewygodne ubranie uniemożliwi nam komfortowy sen, a do tego ograniczy swobodę naszych ruchów. Zdecydowanie lepiej postawić na luźny, wygodny krój, w którym będziemy się dobrze czuli.

Upewnijmy się ponadto, że wybrana przez nas piżama jest solidnie wykonana. Nie ma sensu w kupowaniu modelu, który szybko się zmechaci lub zniszczy. Lepiej wydać więcej, ale zapewnić sobie solidną, jakościową piżamę, która będzie dobrze nam służyć.

Jaka najlepsza piżama na lato, a jaka na zimę?

Piżama, która sprawdzi się podczas upałów, powinna być przewiewna i zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Nasze ciało nie powinno się przegrzewać w nieprzyjemnym, duszącym materiale. Świetną opcją będzie piżama z satyny, która będzie chłodna w dotyku i zapewni nam wysoki komfort.

Na zimę rozejrzyjmy się raczej za materiałem, który zagwarantuje nam ciepło i wygodę. Zimą noce potrafią być naprawdę chłodne, warto więc zainwestować w piżamę z bawełny, w której przetrwamy nawet najgorszy mróz.

Rodzaje piżam

Mimo że największą popularnością cieszą się piżamy bawełniane, możemy natknąć się również na inne rodzaje.

Niezwykle wytrzymały materiał, z którego robione są niektóre piżamy, to poliester. Taki piżamy możemy znaleźć z największą łatwością, a do tego charakteryzują się przystępną ceną. Należy jednak pamiętać, że nie stanowią najlepszej opcji dla naszej skóry.

Kolejny naturalny materiał, który możemy odnaleźć w składzie piżam, to len. Ma on wiele cennych właściwości – podobnie jak bawełna, zagwarantuje nam komfort zarówno latem, jak i zimą, a do tego jest niezwykle delikatny i przyjemny w dotyku.

Piżama to pierwszy krok do poprawienia jakości naszego snu. Warto również wziąć pod uwagę inne elementy, które wpływają na sen. Będą to prześcieradła czy dobra kołdra do spania, które też powinny być wykonane z naturalnego materiału.

Niezwykle ważny jest przede wszystkim materac, który odpowiada za komfort naszego snu w największym stopniu. Nie może być on ani za miękki, ani za twardy. Dopasujmy model pod nasze preferencje, a na pewno będzie nam się dobrze spało.

Piżama ma bezpośrednią styczność z naszą skórą, dlatego to takie istotne, by cechowała się naturalnym składem i dobrą przewiewnością. Pamiętajmy o tym, aby zmieniać piżamy w zależności od pory roku i stawiać na takie modele, które zapewnią nam wygodę i swobodę ruchów.