Praca daje nam dużo satysfakcji, zwłaszcza wtedy, kiedy powierzone zadania wychodzą nam bezbłędnie. Kiedy jednak obowiązki służbowe są ważniejsze niż odpoczynek, relaks i czas spędzony dla siebie, to oznaka, że coś poszło nie tak. Powszechnie wiadomo, że przepracowanie ma dużo negatywnych skutków, które mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Czy wiesz, co dokładnie może Ci grozić? Co zrobić, aby pracować i nie zwariować?

Jakie mogą być objawy zbyt dużej ilości pracy w Twoim życiu?

Osoby lubiące swoją pracę i chcące uzyskiwać jak najlepsze wyniki, często zapominają o balansie, który powinien panować pomiędzy pracą a życiem osobistym, w tym również odpoczynkiem. Prawie zawsze tłumaczą swoją chęć pracowania po pracy, tym, że muszą coś szybko dokończyć, ponieważ nie zdążyły zrobić tego w miejscu pracy. Jednak bardzo często wygląda to tak, że są w swego rodzaju „transie” i robią zadanie za zadaniem. Osoby tak postępujące, bardzo często nie zdają sobie sprawy z krzywdy, jaką wyrządzają sami sobie. Jakie dolegliwości mogą Ci towarzyszyć, jeśli będziesz zbyt dużo pracować? Przekonaj się sam:

  • Jak ciężko pracować i nie zwariować?rozdrażnienie– jest to jeden z pierwszych objawów. Wszystko dookoła Twojej osoby będzie Cię drażnić i irytować. Najprostsze pytania, np. od partnera czy dziecka mogą wprowadzać Cię w zdenerwowanie lub wręcz w złość.
  • zaburzenia koncentracji – ciągła koncentracja przez kilka godzin z rzędu może sprawić, że będzie ona pod koniec zmniejszona. Nie będziesz umiał skupić się na najmniejszej wykonywanej czynności, a całe otoczenie będzie Cię mocno absorbować.
  • zaburzenia pamięci – zbyt duża ilość pracy może doprowadzić do tego, że będziesz miał zaburzenia pamięci. Kiedy Twoje myśli będą cały czas skupione wokół pracy, to możesz zapomnieć najprostszych czynności, które kiedyś wykonywałeś, np. zrobienie posiłku czy pójście na zakupy.
  • bóle głowy – w pewnym momencie pojawią się przewlekłe bóle głowy, które będą Ci towarzyszyć w ciągu dnia i nocy. Po pewnym czasie zrobi się to nie do zniesienia.
  • bóle rąk, nóg– nieważne, czy Twoja praca jest fizyczna, czy bardziej umysłowa, Twoje ciało będzie dawało Ci znaki, że coś jest nie tak. Twoje mięśnie będą boleć i „wołać” o odpoczynek.
  • bóle kręgosłupa– mogą towarzyszyć zarówno osobom pracującym przy biurku, ale również tym, które pracują fizycznie. Zła postawa ciała, która utrzymywana jest bez przerwy przez kilka godzin, może doprowadzić do tego, że Twoje plecy będą Ci mocno dokuczały.
  • ciągłe zmęczenie – człowiek nie jest w stanie cały czas być pełnym energii, zwłaszcza kiedy organizm domaga się odpoczynku. Ciągłe przeciążenia fizyczne i psychiczne doprowadzą w końcu do mocnej utraty energii.
  • brak apetytu – nie będziesz mieć ochoty nic jeść ani pić, co może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji.
  • nudności, wymioty – ciągła praca i związane z nią zmęczenie może w końcu objawić się poprzez problemy żołądkowe.
  • problemy ze snem – mogą wystąpić problemy ze snem, ponieważ będziesz ciągle myśleć o pracy, która w dużej mierze wywołuje u Ciebie stres i zdenerwowanie.
  • wyczerpanie fizyczne i emocjonalne– po kilku tygodniach, miesiącach, a nawet latach ciężkiej harówki w końcu Twoje ciało i umysł będą wyczerpane i odmówią Ci posłuszeństwa.
  • zawroty głowy – wszystkie powyższe czynniki mogą doprowadzić do zawrotów głowy, a w końcowym etapie nawet do omdleń.

Na co możesz zachorować, jeśli nie znajdziesz balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem?

Przepracowanie, które trwa już jakiś dłuższy czas, ma swoje bardzo poważne skutki. Bardzo często mogą być one bardzo niebezpiecznie dla naszego zdrowia, a w późniejszych fazach nawet dla życia. Pierwszym poważnym skutkiem może być wypalenie zawodowe, czyli niechęć do pełnienia dotychczasowej funkcji. Praca przestaje sprawiać przyjemność, a staje się tylko przykrym obowiązkiem. Najczęściej wypalenie zawodowe dotyka osób, które w jakiś sposób pracują bezpośrednio z innymi osobami. Możesz również zachorować na chorobę hemoroidalną, dostać zawału serca, miażdżycy, udaru mózgu czy wylewu krwi do mózgu, co jest bardzo niebezpieczne dla Twojego życia. Bardzo częstym skutkiem przepracowania mogą być wrzody żołądka. Jeśli chodzi o układ ruchu, to najczęściej można nabawić się wady postawy, która jest wynikiem złego stania lub siedzenia. Psychika również może zachorować i możesz doświadczyć załamania nerwowego, a nawet zachorować na depresję. Pamiętaj, że choroby psychiczne dużo trudniej wyleczyć, a cały proces trwa nawet kilka lat. Dlatego też dużo lepiej dbać o balans pomiędzy pracą i odpoczynkiem, niż leczyć skutki jego braku.

Jak możesz odpoczywać od pracy?

Każdy człowiek ma swoje zainteresowania, więc nie jest prawie możliwym to, aby ktoś nie wiedział, w jaki sposób może się zrelaksować. Koniecznie wybierz to, co lubisz i wiesz, że sprawia Ci przyjemność!

  • sport –jednym z najchętniej wybieranych możliwości spędzenia czasu po pracy, jest uprawianie jakiegoś sportu. Możesz chodzić na spacery, jeździć rowerem, pływać w basenie czy wybrać jakiś sport grupowy. Możliwości jest naprawdę dużo, a to, co wybierzesz, zależy tylko od Ciebie!
  • odpoczynek w łóżku– zdrowy sen również jest dobrym sposobem na odpoczynek. Aby był optymalny, jest Ci potrzebne odpowiednie podłoże, np. materace z kokosem. Są one nieco bardziej twarde, więc jeśli wolisz spać właśnie na twardszych powierzchniach, to ten rodzaj produktu jest właśnie dla Ciebie! Koniecznie zadbaj również o odpowiednie pościele, poduszki i prześcieradła!
  • czytanie, oglądanie seriali– kolejną opcją odpoczynku jest czytanie książki lub oglądanie serialu. Dzięki nim możesz poznać nowe ciekawe historie i zagłębić się w nowe światy!

Balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem, jest bardzo ważny. Nie lekceważ go, ponieważ zbyt późno dostrzeżony może mieć bardzo przykre konsekwencje. Dbaj o swoje zdrowie!

Przeczytaj także: