Wśród społeczeństwa utworzył się stereotyp, który mówi o tym, że mężczyźni, którzy dbają o swoje ciało, są mało męscy. Na szczęście w dzisiejszych czasach ten mit odchodzi powoli w niepamięć, a różne salony kosmetyczne oferują różne zabiegi również dla panów. Możesz iść na manicure lub pedicure, oddać swoje brwi w ręce profesjonalisty lub udać się na dogłębne oczyszczanie twarzy. Jednak, aby takie zabiegi miały sens, musisz również dbać o swoje ciało na co dzień w domowym zaciszu. Jak o siebie dbać? Jak powinna wyglądać męska pielęgnacja twarzy? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Jaką masz cerę? 

Jeśli chcesz zacząć szczególnie dbać o swoją twarz, musisz koniecznie na początku określić jej potrzeby. Jest wiele różnych rodzajów cery, a każda z nich zmaga się z innymi problemami. Jaką cerę masz Ty?

 • cera sucha – jest to bardzo charakterystyczny rodzaj skóry i trudno pomylić go z innym typem. Cera sucha charakteryzuje się brakiem wystarczającej ilości sebum, a to prowadzi do braku nawilżenia skóry. Może być ona szorstka, matowa, a na jej powierzchni możesz zauważyć suchą skórę, a czasem nawet odstające skórki! Osoby z taką cerą mogą skarżyć się na swędzenie, ściągnięcie oraz pieczenie, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja takiej cery!
 • cera tłusta – jej charakterystyczną cechą jest to, że wydziela zbyt dużą ilość sebum, które ujawnia się na twarzy tłustą powierzchnią. Prowadzi to do błyszczenia skóry i zatykania porów. Cera tłusta jest skłonna do trądziku i innych problemów skórnych, np. różnych krost czy zaskórników.
 • cera mieszana – jest połączeniem cery suchej i tłustej. Najczęściej tłusta jest część  w okolicach strefy T, czyli czoło, nos i broda, a sucha jest skóra na policzkach.
 • cera wrażliwa – ten rodzaj skóry jest bardziej podatny na podrażnienia i reakcje alergiczne, dlatego należy bardzo uważać z doborem kosmetyków. Podrażnienia mogą wystąpić również na skutek różnych działań zewnętrznych takich jak zimny wiatr czy wystawianie cery na słońce. Może być sucha, tłusta lub mieszana.
 • cera normalna – jest to najzdrowszy rodzaj cery, ma ona zdrowy wygląd i jest dobrze nawilżona. Nie jest ani sucha, ani tłusta i nie ma skłonności do trądziku, krost i innych problemów skórnych.
 • cera naczynkowa – ten rodzaj cery charakteryzuje się widocznymi, rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, tzw. “pajączkami”. Osoby z taką cerą mogą również skarżyć się na czerwone plamy na skórze, uczucie pieczenia oraz swędzenie.

Rodzaj cery, jaki masz obecnie może się zmieniać wraz z wiekiem! Czynnikami zmieniającymi typ cery mogą być również warunki środowiskowe, dlatego tak ważne jest, aby regularnie monitorować stan skóry i dostosowywać pielęgnację odpowiednią do jej potrzeb.

Jak powinna wyglądać męska pielęgnacja twarzy?Czy pielęgnacja twarzy jest ważna?

Wielu mężczyzn uważa, że jeden kosmetyk przeznaczony do ciała, włosów i twarzy jest wystarczający, ale nie jest to prawdą! Skóra ciała oraz twarzy bardzo się od siebie różnią i każda z nich potrzebuje specjalistycznego zaopiekowania, aby wyglądać estetycznie i zdrowo. Skóra twarzy jest narażona na działanie różnych czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia, promieniowanie UV, wiatr i mróz, co może prowadzić do podrażnień, przesuszenia i przedwczesnego starzenia się skóry. Dlatego tak ważne jest, aby codziennie dbać o skórę twarzy, stosując odpowiednie kosmetyki i rutynowe zabiegi pielęgnacyjne. Najważniejsze jest oczyszczanie, tonizowanie oraz nawilżanie, o czym więcej dowiesz się poniżej!

Jak powinna wyglądać podstawowa pielęgnacja cery każdego mężczyzny? 

Powszechnie wiadomo, że większość mężczyzn uważa, że pielęgnacja jest zbędna i jest tylko stratą czasu, dlatego poniżej prezentujemy najbardziej okrojoną wersję pielęgnacji twarzy:

 • oczyszczanie – mycie twarzy jest podstawowym elementem jej pielęgnacji. Za pomocą żelu lub pianki do mycia zmyjesz wszystkie zabrudzenia i kurz, który osiadł na Twojej cerze przez cały dzień.
 • tonizowanie – do tego procesu możesz użyć toniku lub hydrolatu, który wykonany jest w 100% z naturalnych składników. Zadaniem toniku jest przywrócenie skórze odpowiedniego pH, które jest lekko kwaśne. To przygotuje cerę na kolejny etap pielęgnacji!
 • nawilżanie – koniecznie nawilż swoją skórę, używając kremu nawilżającego. Jest to niezbędny element każdej pielęgnacji twarzy, aby wyglądała ona zdrowo i ładnie.
 • krem z filtrem SPF – dużo osób zapomina o tym, że promienie słoneczne świecą cały rok, choć zimą jest to mało zauważalne, dlatego koniecznie musisz używać kremu z filtrem SPF. Zabezpieczy on Twoją skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, takimi jak szybciej starzejąca się skóra.

Jak wygląda pielęgnacja twarzy z brodą?

Pielęgnacja twarzy z brodą wymaga nieco innej strategii niż pielęgnacja skóry bez brody. Poznaj kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji twarzy z zarostem:

 • myj brodę tak samo, jak resztę twarzy – brodę należy umyć specjalnym szamponem, który będzie dostosowany do rodzaju skóry oraz włosów. Pamiętaj o dokładnym spłukaniu piany, aby uniknąć podrażnień skóry!
 • stosuj odżywczy olejek do brody lub balsam – te produkty zmiękczą i nawilżą włosy brody oraz zapobiegną ich łamaniu się. Możesz również używać specjalnego grzebienia lub szczotki do brody, aby rozczesać włosy i zapobiec ich plątaniu się.
 • nawilżaj skórę pod brodą – dzięki temu unikniesz przesuszenia i podrażnień. Możesz to robić, stosując krem do twarzy lub specjalny balsam do brody.

Pielęgnacja twarzy z brodą wymaga nieco więcej czasu i uwagi, ale może być bardzo korzystna dla zdrowia i wyglądu skóry i włosów brody.

Jak możesz zauważyć pielęgnacja twarzy, nie musi być wcale długa, trudna i składać się z wielu elementów. Pamiętaj przede wszystkim o myciu twarzy, jej tonizowaniu oraz nawilżaniu. Jeśli jesteś posiadaczem brody, to pamiętaj, że w tym przypadku pielęgnacja będzie wyglądała troszkę inaczej.

Przeczytaj także: