Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kubka ciepłej, aromatycznej i ulubionej kawy. Napój ten pozwala nam pobudzić się i zmotywować do działania – zarówno do pracy, jak i do nauki. Popularność kawy wzrosła do tego stopnia, że coraz częściej czujemy przymus jej picia w towarzystwie. Jednak czy napój ten jest dla każdego? Co warto wiedzieć o kawie oraz kiedy jej unikać?
Ile kofeiny jest w kawie?
Ilość kofeiny w kawie to kwestia zmienna. Przede wszystkim wpływa na to rodzaj kawy ziarnistej, stopień palenia oraz sposób parzenia. Jednak w celu ograniczenia ilości kofeiny warto wiedzieć, jaki rodzaj kawy można pić, a który powinniśmy ograniczyć. Zatem ile kofeiny jest w:
-
espresso – w filiżance o pojemności 25-35 ml znajduje się ok. 65 mg kofeiny,
-
kawie parzonej – w filiżance o pojemności 250 ml znajduje się ok. 70-140 mg kofeiny w zależności od proporcji kawy i wody,
-
kawie rozpuszczalnej – w filiżance o pojemności 220 ml znajduje się ok. 50-80 mg kofeiny,
-
kawie bezkofeinowej – nie jest ona do końca pozbawiona kofeiny, gdyż może zawierać jej w ilości 1-7 mg na średni kubek.
Należy jednak zaznaczyć, że wszystkie proporcje są orientacyjne i należy założyć tutaj margines błędu – w końcu wpływa na to wiele czynników.
Dlaczego warto pić kawę?
Pozytywne skutki picia kawy można zauważyć, pod warunkiem że wypijana jest tzw. dawka lecznicza, czyli 2-4 filiżanek dziennie. Stanowi to ok. 200-300 mg kofeiny. Jednak, jak wpływa ona na organizm? Jak się okazuje:
-
zmniejsza uczucie łaknienia,
-
opóźnia pojawienie się choroby Alzheimera i Parkinsona,
-
zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II,
-
zwiększa wydolność oskrzeli,
-
ma działanie przeciwnowotworowe,
-
zmniejsza ryzyko pojawienia się stanów depresyjnych,
-
sprzyja odchudzaniu,
-
przyspiesza metabolizm i wspomaga spalanie tłuszczu,
-
obniża ryzyko udary mózgu lub zawału serca.
Zaleca się również, aby mężczyźni pili kawę, gdyż zawarta w niej kofeina pozwala na ograniczenie problemów z erekcją. Szacuje się, że dawka 85-170 mg na dobę zmniejsza częstotliwość ich występowania o 42%, a 171-303 mg – o 39%.
Jak kawa oddziałuje na sen?
Kawa spożywana w ciągu dnia dostarcza nam energii – w końcu to jej główne zadanie. Jednak postarajmy się unikać jej w godzinach wieczornych oraz na sześć godzin przed położeniem się do łóżka. A dlaczego? Jest to czas, po którym w organizmie zdrowego, dorosłego człowieka dawka kofeiny zostaje zredukowana. Pozwala to na uniknięcie bezsenności, która wiąże się zarówno z niewłaściwym wysypianiem się, jak i trudnościami z zasypianiem. Oprócz tego nie zapominamy zadbać o komfort w czasie snu, który zapewnić nam może materac do spania. Jest to produkt, który jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co gwarantuje najlepsze wsparcie oraz stabilizację sylwetki, a także kręgosłupa. Przekłada się to na właściwą regenerację mięśni oraz właściwy wypoczynek. Jednak, aby było to możliwe, to musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, w tym uwzględnieniu osobistych potrzeb i preferencji użytkownika, do których zaliczyć się stopień twardości czy rodzaj wypełnienia. Nie zapominajmy również o innych akcesoriach sypialnianych, gdyż one również w znaczący sposób oddziałują na komfort snu. Warto uwzględnić tutaj m.in.:
-
poduszkę,
-
kołdrę,
-
stelaż,
-
pościel i prześcieradło.
Negatywna strona kawy
Owszem, spożywanie kawy wiąże się z licznymi zaletami, jednak ma również swoje ciemne strony. Przede wszystkim powoduje rozdrażnienie i nerwowość, a także u osób z nadciśnieniem często prowadzić do przeciążenia układu krwionośnego. Jednak, do największych przeciwwskazań do picia kawy zalicza się:
-
chorobę wrzodową żołądka i jelit,
-
refluks,
-
zespół jelita drażliwego,
-
choroba Leśniowskiego-Crohna.
Ma to związek z faktem, iż kofeina nie tylko sprzyja produkcji kwasu solnego, ale także obniża napięcie zwieracza dolnego przełyku. Przekłada się to na wzmaganie objawów choroby. Również osoby przyjmujące leki na stałe powinny zwrócić szczególną uwagę na spożywanie kawy, gdyż wpływa on na pH żołądka, a także może zakłócać wchłanianie leków, a nawet wchodzić z nimi w interakcje! W przypadku kobiet ciężarnych zaleca się przede wszystkim zmniejszenie dawki kofeiny do około 200 mg na dobę.
W jakim wieku można pić kawę?
Pijąc kawę, należy uważać na dawkę kofeiny, gdyż zdrowa i dorosła osoba może odczuwać efekty przedawkowania już po przekroczeniu 500-600 mg na dobę. Jednak wielu z nas zastanawia się, w jakim wieku tak naprawdę można pić kawę. Młodzi ludzie, czyli dzieci i nastolatków zdecydowanie inaczej reagują na kofeinę, gdyż ich organizm dopiero co się rozwija, a metabolizm jest stosunkowo szybki. Szacuje się, że w zależności od wieku nie powinny przyjmować więcej, niż 45-85 mg kofeiny. Można ją spotkać w wielu produktach spożywczych, w tym czekoladzie mlecznej i gorzkiej, kakao czy coli. Natomiast dzieciom poniżej czwartego roku życia zdecydowanie odradza się spożywanie kawy, zwłaszcza w dużych dawkach. Osoby dorosłe oraz seniorzy mogą pić bez obaw kawę, jednak należy uwzględnić swój stan zdrowia.
Kawa towarzyszy nam w codziennym życiu. Obecnie sięgamy po nią coraz częściej, a wynika to z trybu życia oraz obowiązków. Pamiętajmy jednak, że kawa pomimo swoich wyjątkowych właściwości, ma również kilka wad, a także przeciwwskazań.