Sprawdziany, kolokwia, egzaminy – każda forma testu zawiera materiał, który musi być przez nas opanowany. Oznacza to, że musimy poświęcić odpowiednią ilość czasu oraz wysiłku umysłowego, aby móc efektywnie nauczyć się wybranych zagadnień. Jednak coraz częściej zmagamy się z nieefektywną nauką. Skutkuje to nie tylko rozdrażnieniem, ale także gorszymi wynikami i zdawaniem w drugim terminie. A czy można temu zapobiec? Jak się okazuje – tak! Wystarczy tylko wykorzystać kilka niżej wymienionych wskazówek, które ułatwią nam to zadanie!

Zorganizowana przestrzeń

Podstawą efektywnej nauki jest dobre miejsce. Jak się okazuje – wielu z nas ma problem z koncentracją w bałaganie. Właśnie dlatego warto już dziś zadbać o nawyk przystępowania do pracy w uporządkowanej przestrzeni. Posprzątajmy zatem biurko i wyrzućmy zbędne rzeczy. Harmonia i spokój to punkt wyjściowy, który wspiera pracę umysłową.

Odpowiednia pozycja

Siedząc przy biurku, musimy pamiętać o odpowiednim przepływie krwi oraz układzie ciała. Jest to kwestia odnosząca się m.in. do wyprostowanych pleców oraz uniesionej głowy. Oprócz tego starajmy się nie uczyć w łóżku, gdyż zbyt wygodna pozycja sprawia, że nasze ciało staje się zrelaksowane. Wiąże się to z rozluźnieniem i sennością.

Muzyka

Dużo się mówi o pozytywnym wpływie muzyki poważnej. Jak się okazuje, wspomaga ona proces nauki. Oprócz tego spokojne dźwięki mogą pomóc nam skupić uwagę na wykonywanym zadaniu. Ale uwaga! Żadna muzyka nie spowoduje, że w cudowny sposób zaczniemy gromadzić informacje!

Jak przyspieszyć naukę i sprawić, aby była bardziej efektywna?Organizacja czasu

Przy efektywnej nauce liczy się odpowiednia organizacja czasu. Przez to należy rozumieć umiejętne rozplanowanie nauki, aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Zapomnijmy również o unikaniu długich posiedzeń, gdyż nie sprzyjają one efektywnemu przyswajaniu wiedzy.

Ćwiczenia na koncentrację

Istnieje wiele sposobów na efektywną naukę, a jednym z nich są ćwiczenia na koncentrację. Świetnie sprawdzi się tutaj żonglowanie, gdyż pobudza do pracy obydwie półkule mózgowe, a także usprawnia przepływ bodźców.

Rysowanie map

Świetnym sposobem na naukę jest tworzenie notatek. Można wykorzystać tutaj kolory, obrazy i metodę skojarzeń. Tak naprawdę nasz mózg lubi obrazy, przez co przyswaja wiele różnych informacji na zasadzie skojarzenia z czymś, co już zna.

Nagrody za wysiłek

Za każdą nauczoną partię materiału warto się wynagrodzić. W końcu odrobina przyjemności może być świetnym sposobem na zdobycie motywacji! Może to być pyszna kawa, chwila relaksu przy książce lub sport.

Odpowiednie warunki w pokoju

Przed efektywną nauką warto również zadbać o odpowiednie warunki w pokoju. Oprócz uporządkowania biurka lub stołu wywietrzymy to pomieszczenie. Dobrą opcją jest zainwestowanie w olejki eteryczne wspomagające koncentrację.

Bycie offline

Telefon to główny rozpraszacz w czasie nauki, a winne są tutaj często przychodzące powiadomienia z social mediów i nie tylko. Warto zatem wyłączyć lub wyciszyć telefon na czas nauki. W ten sposób możemy skupić się na danej partii materiału. W końcu telefon nam nie ucieknie, a zawsze możemy go sprawdzić w czasie przerwy.

Metoda 45-10-45

Jak się okazuje, nasz umysł nie jest w stanie przyswajać wiedzy efektywnie dłużej, niż 45 minut. Warto zatem rozważyć schemat 45 minut nauki, 10 minut odpoczynku i znów 45 nauki. Kto wie, być może dzięki niemu będziemy w stanie przyswoić więcej informacji! A co możemy robić w czasie przerwy? Wystarczy wstać, pochodzić po domu, odpowiedzieć na wiadomości, napić się czy iść do toalety.

Wygodne łóżko

Nie zaleca się nauki w łóżku, jednak czasem nie chcemy już siedzieć w fotelu czy przy biurku. Z uwagi na to, warto zadbać wygodne poduszki pod plecy, koc na nogi i mały stoliczek, na którym będziemy mogli pisać. Inną kwestią są http://materace-twarde.pl/, które stanowią wygodne podłoże w ciągu dnia, a w nocy – odpowiada za zdrowy sen.

Odpowiedni materac do spania

Wcześniej wspomniany materac nie tylko przydaje się w czasie nauki w łóżku, ale przede wszystkim pozwala na efektywne wysypianie się. Ma to niezwykłe znaczenie, gdyż umożliwia uporządkowanie przyswojonych w ciągu dnia informacji, a także zwiększa zdolności uczenia się i koncentracji na kolejną sesję nauki! Warto zatem postawić na wysokiej jakości modele, które znajdziemy na https://abcsnu.pl/10-materace.

Już dziś pożegnajmy nieefektywne sposoby uczenia się! Dzięki wyżej wymienionym wskazówką każdy z nas jest w stanie opanować materiał na zaliczenie. Co więcej, mogą one pomóc w skoncentrowaniu się na aktualnie wykonywanych zadaniach, a także lepszym zapamiętywaniu informacji!

Przeczytaj także: Dlaczego budzimy się w nocy?