Sen to ważny element funkcjonowania osoby w każdym wieku. Jest to podstawowa potrzeba fizjologiczna – tak samo istotna, jak jedzenie i picie. Regeneracja organizmu zachodzi przede wszystkim w nocy. Osoby w starszym wieku są szczególnie narażone na nieprawidłowości związane ze snem. Często zmagają się z bezsennością, nadmierną sennością lub snem słabej jakości, który uniemożliwia zdobycie optymalnych pokładów energii na kolejny dzień. Dlaczego seniorzy są predysponowani do takich problemów i jak mogą sobie z nimi radzić?
Bezsenność w życiu seniorów
Jedna z przyczyn występowania bezsenności u osób starszych to choroby przewlekłe, charakterystyczne dla podeszłego wieku. Związany z nimi dyskomfort przerywa sen – tym samym znacznie obniżając jego jakość. Zaburzenia snu są też jednym z objawów zaburzeń psychicznych, które mogą pojawiać się u osób po 50 roku życia. Często również choroby endokrynologiczne i zaburzenia reumatoidalne powodują kłopoty ze snem. W przypadku zauważenia niepokojących symptomów warto po prostu wybrać się do lekarza i wykonać zlecone badania.
Rutyna snu kluczem do sukcesu
Pierwszym krokiem, który może okazać się skuteczny w walce z bezsennością, jest wypracowanie zdrowej wieczornej rutyny, która ułatwi organizmowi zasypianie. Jakie nawyki warto wprowadzić do swojego życia, aby móc cieszyć się nieprzerwanym snem przez odpowiednią ilość godzin?
- Ciepłe światło – w sypialni powinno znajdować się żółte światło. Zbyt jasne lampy będą zaburzać produkcję melatoniny, która jest ważnym hormonem snu.
- Rezygnacja z urządzeń elektronicznych – nieprawidłowości w wydzielaniu melatoniny mogą wynikać również z nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych przed pójściem spać. Warto przynajmniej godzinę przed udaniem się do łóżka zrezygnować z telewizora czy komputera.
- Optymalna temperatura – w sypialni nie może być zbyt ciepło. Nadmierna temperatura będzie utrudniała zapadnięcie w głęboki sen, może wywołać wybudzanie się.
- Wyciszające rytuały – wiele osób korzysta na wypracowaniu swoich własnych rytuałów, które wprowadzają atmosferę relaksu i wypoczynku
- Ustalenie stałych godzin – umysł zdecydowanie szybciej zapada w sen, jeżeli godziny spędzane w łóżku są stałe. Zdecydowanie niekorzystne jest ciągłe kładzenie się spać w różnym czasie. Również moment wstawania powinien być taki sam każdego dnia. Wprowadzenie tego nawyku do codziennej rutyny umożliwi sprawne uregulowanie rytmu dobowego.
Zdrowa dieta i aktywność fizyczna
Co jeszcze wpływa na sen? Choć higiena snu i wieczorne rytuały są bardzo istotne, istnieją też inne czynniki, które w znacznym stopniu wpływają na zdolność do wyciszenia się i spokojnego przespania całej nocy. Jedną z tych kwestii jest rozsądna dieta. Odpowiedni sposób odżywiania, który dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych wpływa na równowagę hormonów i neuroprzekaźników – a te z kolei determinują łatwość zasypiania. Podobne znaczenie ma też aktywność fizyczna. Nawet seniorzy powinni w ciągu dnia udać się przynajmniej na jeden, umiarkowany spacer. Dzięki dotlenieniu organizmu na świeżym powietrzu, zdecydowanie prostsze będzie pójście spać w godzinach wieczornych. Systematyczny ruch pomaga też w zachowaniu zdrowego układu ruchu i pomaga niwelować bóle kręgosłupa, kolan czy stawów. Brak dyskomfortu ułatwia spanie. W tym samym celu, należy kupić wygodny materac – więcej informacji w tym temacie można znaleźć na stronie http://ortopedyczny-materac.pl/. Ortopedyczne materace mogą okazać się dla seniorów strzałem w dziesiątkę!
Wygodne łóżko jako element rozwiązywania problemu z bezsennością
Aspektem, który warto wziąć pod uwagę szukając rozwiązania problemu, jest wyposażenie sypialni. Wysokiej jakości produkty z asortymentu renomowanych marek – takich jak https://hilding.pl – mogą widocznie podnieść jakość snu i komfort podczas przebywania w łóżku. Na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę? Podstawą jest oczywiście materac. Jego twardość powinna być dopasowana do wagi seniora, a wypełnienie dobrane w zgodzie z jego indywidualnymi upodobaniami. Kluczowy jest też zakup ergonomicznej poduszki. Szeroki wybór tego rodzaju produktów można znaleźć w sklepie internetowym https://sleepinghouse.pl/71-poduszki. Dobra poduszka powinna podpierać całą szyję seniora – tym samym, możliwe będzie zapobieganie bólom kręgosłupa w odcinku szyjnym. Im lepsza amortyzacja i stabilność podłoża do spania, tym większym komfortem może cieszyć się użytkownik łóżka. Jest to bardzo ważna kwestia! Każdy dyskomfort powoduje spłycenie snu, a nawet wybudzanie się w nocy.
Kiedy warto zwrócić się po pomoc?
Czasem konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy specjalisty. Bezsenność u seniorów może przybrać bowiem ciężko formę, której nie będzie można wyleczyć jedynie wprowadzeniem zdrowych nawyków i zakupem wyposażenia do sypialni wysokiej jakości. Kiedy niedobory snu rzutują widocznie na jakość życia, warto udać się na konsultację do lekarza psychiatry. Jest to specjalista, który najskuteczniej dobierze optymalne środki farmakologiczne, które umożliwią szybkie i skuteczne pozbycie się problemu.
Sen jest bardzo ważną częścią życia każdego człowieka. Bezsenność może być bardzo uciążliwym problemem – w szczególności w życiu osób starszych, u których często dochodzi do powstania zaburzeń w wytwarzaniu melatoniny. Zaburzeń snu nie warto lekceważyć. Dzięki wprowadzeniu nowej, zdrowszej rutyny snu, poprawieniu diety lub wdrożeniu do codzienności aktywności fizycznej można znacznie poprawić komfort funkcjonowania. Czasem warto też udać się po pomoc do specjalisty i skorzystać z farmakologii, która ułatwi zapadanie w głębsze fazy snu.