Dlaczego tak wiele osób decyduje się na rozjaśnianie włosów? Jasne kosmyki wspaniale podkreślają urodę, a do tego skutecznie odmładzają. Z tego względu cieszą się taką popularnością. Musimy jednak pamiętać, że samo rozjaśnianie to bardzo inwazyjny zabieg. Czy można wykonać go bez niszczenia włosów? Sprawdź!

Przygotuj włosy do zabiegu

Można pokusić się o stwierdzenie, że rozjaśnione włosy to trend, który chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Kobiety od lat farbują swoje włosy na blond, niezależnie od wieku czy typu urody. Jasne kosmyki zapewniają efekt odmładzający, podkreślają i wyostrzają nasze rysy. Dlatego tak wiele osób decyduje się na rozjaśnienie włosów, nawet jeśli jest to zabieg wyjątkowo inwazyjny. Na jego skutek łuski włosa ulegają rozchyleniu, a naturalny pigment, który jest w nich zawarty, zostaje wypłukany. Pełni on jednak istotną funkcję, jaką jest ochrona. Z tego względu po rozjaśnieniu kosmyki są słabsze i bardziej podatne na zniszczenia. Chociaż przeprowadzenie zabiegu bez zerowych zniszczeń często nie jest możliwe, to można podjąć kroki, które znacząco je ograniczą. Jeśli chcemy uniknąć przykrych skutków rozjaśniania, odpowiednio przygotujmy włosy do tej zmiany.

Jak rozjaśnić włosy, aby ich nie zniszczyć?Jeszcze przed samym rozjaśnianiem musimy zadbać o stan naszych włosów. Kiedy się o to zatroszczymy, gdy nadejdzie moment rozjaśniania, odczują to o wiele mniej dotkliwie niż wtedy, gdyby były słabe i zniszczone. Zwróćmy uwagę na to, w jakiej kondycji są nasze włosy. Jeśli się rozdwajają, są suche i zniszczone, a do tego się puszą, na jakiś czas odpuśćmy sobie pomysł z rozjaśnianiem. Możemy bowiem bardzo im zaszkodzić. Powinniśmy najpierw poprawić ich stan. Zacznijmy od prawidłowego, czyli dwuetapowego, mycia włosów. Wprowadźmy do naszej pielęgnacji olejki, które zabezpieczą końcówki i ograniczą ich rozdwajanie. Regularnie stosujmy maski, które w największym stopniu odżywią nasze włosy. Wybierajmy takie produkty, które dostarczą im niezbędnych składników, a do tego zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia. Możemy też ograniczyć używanie prostownicy czy suszarki z gorącym nawiewem – wysoka temperatura źle na nie wpłynie. Pamiętajmy też o systematycznym podcinaniu końcówek. Tylko w ten sposób będziemy mogli pozbyć się zniszczonych części włosa. Dopiero wtedy, gdy nasze kosmyki będą w odpowiednim stanie, możemy zdecydować się na ich rozjaśnianie.

Skorzystaj z usług profesjonalisty

W sklepach z łatwością możemy znaleźć preparaty do samodzielnego rozjaśniania. Często wyróżniają się one przystępną ceną. Musimy się jednak zastanowić, czy w tym wypadku chęć zaoszczędzenia jest tego warta. Gdy samodzielnie nakładamy rozjaśniacz na włosy, musimy liczyć się z tym, że szanse zniszczenia ich są znacznie wyższe. Aby tego uniknąć, skorzystajmy z usług profesjonalisty. Dobry fryzjer zajmie się naszymi włosami i dopilnuje, aby zabieg przebiegł prawidłowo. Co więcej, ma on dostęp do znacznie większej ilości sprawdzonych, profesjonalnych kosmetyków, które zapewnią lepsze działanie. Przeprowadzenie koloryzacji to coś, do czego niezbędna jest odpowiednia wiedza i doświadczenie. Dlatego w tym wypadku nie wahajmy się przed udaniem się do fryzjera. W ten sposób wyświadczymy naszym włosom przysługę. Przekonamy się też, że efekty będą o wiele bardziej spektakularne – fryzjer pomoże nam uzyskać dokładnie taki kolor, o jakim marzymy.

Dobierz odcień do kondycji włosów

Dobranie prawidłowego odcienia to kolejny ważny aspekt, który należy przemyśleć przy zabiegu rozjaśniania. Stopień rozjaśnienia powinien być bowiem dopasowany do kondycji naszych włosów. W ten sposób możemy najlepiej uniknąć nadmiernych zniszczeń. Jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze włosy wciąż są słabe, nie decydujmy się na potraktowanie ich platynową farbą. Zacznijmy od trochę ciemniejszych blondów i stopniowo uzyskajmy taki odcień, na jakim nam zależy. Musimy też wziąć pod uwagę naturalny kolor naszych włosów. Jeśli jesteśmy bardzo ciemnymi brunetkami, a nie chcemy spalić sobie kosmyków, nie uzyskamy jasnego blondu już na pierwszej sesji. Potrzebne będzie tu kilka rozjaśnień, aby zejść do odpowiedniej barwy. Co więcej, pamiętajmy o tym, aby słuchać słów fryzjera. On najlepiej będzie mógł określić, czy nasze włosy nadają się do rozjaśnienia, czy też nie.

Zadbaj o włosy po rozjaśnianiu

Kiedy już rozjaśnimy włosy i uzyskamy nasz wymarzony odcień, musimy pamiętać o tym, że po takim zabiegu nasze kosmyki potrzebują szczególnej opieki. Nie możemy pozwolić sobie na zrezygnowanie ze starannej pielęgnacji. Zadbawszy o kondycję włosów, ograniczymy negatywne skutki rozjaśniania. Zainwestujmy zatem w olejki, serum czy odżywki, które odżywią nasze włosy. Pamiętajmy, że po rozjaśnianiu mogą być o wiele bardziej suche niż wcześniej, dlatego zwróćmy uwagę na to, aby wybrane przez nas produkty miały działanie nawilżające. Powinniśmy też wprowadzić zdrowe nawyki dla naszych kosmyków. Zaplatajmy je w ochronne fryzury, takie jak luźny warkocz. Suszmy głowę przy użyciu zimnego nawiewu, a do tego nie chodźmy spać z mokrymi włosami. To niekorzystne nie tylko dla naszych kosmyków, które mogą wtedy łatwiej się łamać i plątać, ale też dla naszej higieny snu. Spanie z mokrą głową może bowiem doprowadzić do gromadzenia się wilgoci. Dlatego przed położeniem się upewnijmy się, że nasze włosy są suche. Możemy ponadto zainwestować w artykuły sypialniane o właściwościach antyalergicznych, które zapobiegną rozwój wilgoci, pleśni czy innych drobnoustrojów. Takim działaniem mogą wyróżniać się pościele, poduszki, jak i materace. Możemy dowiedzieć się o nich więcej w sklepie stacjonarnym Mysłowice.

Naturalne rozjaśnianie włosów

Do rozjaśniania włosów nie zawsze potrzebna jest chemiczna farba. Możemy też sięgnąć po naturalne rozwiązania. Dla delikatnego efektu rozjaśnienia wykorzystajmy sok z cytryny lub napar z rumianku. Możemy też przeprowadzić zabieg z wykorzystaniem cassi, czyli zioła, które zawiera złoty barwnik. Cassiowanie nie tylko rozjaśni nasze włosy, ale też je odżywi.

Jasne, błyszczące w słońcu kosmyki to marzenie wielu osób. Zanim jednak zdecydujemy o rozjaśnianiu włosów, powinniśmy dowiedzieć się, jak zrobić to bezpiecznie. Jeszcze przed zabiegiem zadbajmy o dobrą kondycję włosa. Zrezygnujmy z samodzielnego farbowania i oddajmy się w ręce profesjonalisty. Nie zapominajmy jednak o tym, aby wprowadzić kompleksową pielęgnację, która pomoże nam utrzymać włosy w dobrym stanie.