Każdy człowiek na sen przeznacza średnio ⅓ swojego życia. Stanowi to około ośmiu godzin dziennie, które warto spędzić w komfortowych warunkach. Oznacza to, że podstawową kwestią jest zainwestowanie w odpowiednio skomponowane łóżko. W ten sposób możemy zdrowo i efektywnie się wyspać. Do podstawowych kwestii zaliczyć tutaj można poduszkę. Jaką pełni funkcję oraz na czym polega jej wybór? 

Dlaczego warto zainwestować w poduszkę do spania? 

Wielu z nas nie wyobraża sobie łóżka bez poduszki do spania. Nic dziwnego – stanowi ona jeden z podstawowych elementów wyposażenia łóżka. Jej podstawowym zadaniem jest zapewnienie każdemu użytkownikowi komfortu w czasie snu. Jednak to nie wszystko! Poprzez odpowiednie dopasowanie, daje ona najlepsze wsparcie dla górnych partii ciała. Uwzględnia się tutaj głowę, kręgosłup w odcinku szyjnym oraz barki. Dzięki swojej unikalnej budowie oraz licznym cechą wynikającym z wypełnienia jest w stanie prawidłowo dopasować się do ich anatomicznych kształtów. A dlaczego warto postawić na wysokiej jakości poduszkę do spania? Przede wszystkim dzięki niej możemy uniknąć porannych bólów głowy czy sztywności karku. Ważnym aspektem jest tutaj także zagwarantowanie właściwej regeneracji mięśni górnych partii ciała.

Co uwzględnić przy zakupie poduszki? 

Na czym polega wybór dobrej poduszki do spania?Współczesny rynek oferuje nam różnego rodzaju poduszki, dzięki czemu każdy z nas może idealnie dopasować je do osobistych potrzeb i preferencji. Wśród wyjątkowych modelu wyróżnia się poduszka wałek, poduszka podróżna czy poduszka ergonomiczna. Jednak każda z nich oferuje nieco inne cechy i właściwości. Wynikają one ze stopnia odczuwanej twardości wysokości produktu, a także trzech najbardziej kluczowych kwestii. Jakich?

Po pierwsze – rozmiar

Rozmiar, czyli długość i szerokość dopasowujemy na podstawie zastosowania poduszki, czyli najprościej mówiąc – ich przeznaczenia. Do celów dekoracyjnych wybiera się modele 40×40 lub 50×60, które często również służą jako tzw. “jasiek”. Inną kwestią jest poduszka do spania. Jej standardowe wymiary wynoszą 70×80 cm.

Po drugie – rodzaj wypełnienia

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy modele, które między sobą różnią się rodzajem wypełnienia. Wyróżnia się tutaj trzy podstawowe materiały używane wewnątrz poduszek, które między sobą różnią się cechami oraz właściwościami, a mianowicie:

  • materiały naturalne, takie jak puch, pierze czy wełna,
  • materiały syntetyczne, takie jak włókna poliestrowe,
  • materiały piankowe, takie jak pianka termoelastyczna.

Po trzecie – pozycja snu

Wiele osób ma ulubioną pozycję do spania, która ułatwia zasypianie lub, w której po prostu czujemy się komfortowo. Z uwagi na to, aby móc zachować prawidłowe ułożenie ciała, warto postawić na odpowiednio wyprofilowaną poduszkę, która jest dopasowana do pozycji snu. Do modeli dostępnych na rynku zalicza się:

  • poduszka do spania na brzuchu,
  • poduszka do spania na plecach,
  • poduszka do spania na boku.

Poduszka do spania a pościel

Poduszka do spania składa się z dwóch elementów – wypełnienia oraz otaczającej go poszewki. Pomimo wykorzystania tutaj wysokiej jakości materiału, nie nadaje się ona do codziennego użytkowania czy też kontaktu z naszą skórą. Wiąże się to z narażeniem na szybsze zużycie, a tym samym zniszczenie materiału. Dlatego decydując się na poduszkę, warto od razu uwzględnić komfortową pościel. Dostępna jest ona najczęściej w zestawie – poszewka na kołdrę i poszewka na poduszkę lub poduszki. Współczesny rybek oferuje nam kilka rodzajów, w tym pościel satyna szwajcarska, pościel bawełniana czy pościel lniana. Rodzaj materiału w dużej mierze zależy od naszych preferencji oraz aranżacji sypialni, gdyż możemy tutaj wybrać kolor czy też wzór. Ponadto dobra pościel powinna być tych samych rozmiarów co poduszka.

Jakie są inne podstawowe elementy wyposażenia łóżka? 

Poduszka to nie jedyny element wyposażenia komfortowego łóżka. Należy tutaj uwzględnić również odpowiedni materac do spania. Jest to specjalistyczny produkt, który został stworzony specjalnie w celu zapewnienia każdemu użytkownikowi zdrowego i spokojnego wypoczynku. Jest to możliwe poprzez innowacyjną budowę oraz właściwości, które poprzez dopasowanie się do sylwetki, gwarantują wsparcie całego ciała oraz kręgosłupa. Decydując się na tego rodzaju element, warto uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje, do których zalicza się wiek, stan zdrowia, stopień twardości oraz rodzaj wypełnienia. Do innych, ale równie ważnych kwestii zalicza się:

  • stelaż,
  • prześcieradło,
  • kołdra,
  • mata ochronna.

Zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci i pełni sił odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Bezpośrednio wpływa na niego wiele czynników, wśród których wymienia się odpowiednio skomponowana łóżko, które składa się m.in. z poduszki, materaca czy pościeli.